Ziraat Odası köylüye tavuk dağıttı

Mersin'in Tarsus İlçesi Ziraat Odası tarafından uygulanmaya konulan 'Köye Dönüş Projesi' kapsamında köylülere tavuk dağıtımına başladı.

Ziraat Odası köylüye tavuk dağıttı

Oda binası önünde düzenlenen dağıtım renkli görüntülere sahne oldu. Törende söz alan Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, hayata geçirdikleri proje kapsamındaki tavuk dağıtımının ilk etabında bin 350 tavuk ile 60 horozun dağıtımına başlanıldığını söyledi. Horoz ve tavuklarının 33 köyde yaşayan vatandaşlara ulaştırılacağını kaydeden Ergezer, "Proje kapsamında 10 binin üzerinde horoz ve tavuk dağıtmayı amaçlıyoruz. Yörede kümes hayvancılığını geliştirmek çok önemli. Geçmişte 'kuş gribi' denilerek tavukçuluk elimizden alındı. Ancak Tarsus köylüsü ve çiftçileri olarak organik ürün yetiştirme hedefimizden asla vazgeçmedik. Bu amaçla gezen tavuk adı verilen özellikle organik yumurta üretimi açısından bu projeyi hayata geçirdik" dedi.

Çeşitli nedenlerle bölgede ciddi şekilde azalan tavuk sayısını artırmak ve bölge üreticisine ekonomik katkı sağlamak için kolları sıvadıklarını belirten Ergezer,"Önceden ürünler köylerden şehre gelirdi, şimdi ise şehirden köylere gider hale geldi. Bu durumu eski duruma dönüştürmek için çaba sarf ediyoruz. Bu tavukların doğada doğal yemlerle beslenerek yumurtladıkları, organik olan yumurtayı önce köylümüz yiyecek. Fazlasını ise kentte yaşayanlara satacak ve aile ekonomisine katkı sağlayacak. Benim erkek çiftçilerimizden ricam satılan bu yumurtaların parasını evin hanımlarına versinler ki kadınlarda ekonomik açıdan güçlü hale gelsin. Üretim fazlası olan ve satamadıkları yumurtalara Ziraat Odası olarak alım garantisi veriyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN