Sümerliler 50 yıl sonra buluştu

Aile fertleri Sümer Bez Fabrikası’nda çalışırken kendileri de Sümer ilk, ortaokul ve lisesinde okuyanlar 50 yıl sonra aynı sıralarda buluştu. Anılar tazelendi. Buluşmada bir sonraki yıl için sözler verildi

Sümerliler 50 yıl sonra buluştu
Ankara'da yaşayan Nihat Alacalıoğlu ve o dönem Sümer çocuğu olan Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç.Dr. Burak Asiliskender'in büyük çabası ile "Üçüncü Sümerbank Bez Fabrikası Mensupları Buluşması" Sümer Osman Göksu İlkokulu bahçesinde bir araya gelinmesi ile başladı. 50 yıl önce okulda görev yapan sınıf öğretmenlerinin klasik el zilini çalması ile sınıflara geçildi. Herkes kendi sınıfında ve yanındaki arkadaşla oturdu. Öğretmenlerini kucakladı, onların anlattığı bazı anıları dinledi ve bugün çeşitli meslek sahibi olan dönemin öğrencileri de birbirinden ilginç anılarını anlatarak hem güldürdü hemde duygulandırdı.

FOTOĞRAF ÇEKTİRDİLER
Sümerbank Fabrikası içindeki bahçedeki yemekli sohbeti, Sümer Cami, fabrikanın yapılışı, 1974 yılı Türkiye Amatör Küme Şampiyonu, Sümer Sporlu futbolcular anıların paylaştı. Kayseri Sümer Bez Fabrikası AGÜ Konferans Salon'unda fabrika, mahalle, Kayseri hakkında fotoğraflı sunum gerçekleştirildi. Restorasyon çalışmaları devam eden Tarihi Sümerbank Giriş Kapısı çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Sümer Bez Fabrikası'nın yenilenen bölümlerin, eski ambar deposu ve restore edilen bölümleri, Enerji Santralı binasında açılan Abdullah Gül Müzesi, Öğrenci Köyü'ne dönüştürülen Sümer Vazife Evleri Taş Lojmanları gezildi. 40. yılını doldurmuş Sümer Lisesi mezunlarına plaketler verildi, hatıra fotoğrafları çektirildi.

BELGESEL ANSİKLOPEDİ HAZIRLANACAK
50 yıl sonra yine okulda bir araya gelen öğrenciler, Nihat Alacalıoğlu ve Doç.Dr. Burak Asiliskender'e "Üçüncü Sümerbank Bez Fabrikası Mensupları Buluşması"nedeniyle içtenlikle teşekkür etti. Etkinliğe katılamayanların büyük üzüntü yaşadığına dikkat çeken Alacalıoğlu, belgesel niteliğinde ansiklopedi hazırlamak içinde çalışmalar yaptıklarını açıkladı ve teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN