Akay, Türkiye'nin kalkınmasının yolu çiftçinin kalkınmasından geçer

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Türkiye’nin kalkınmasının öncelikle Türk çiftçisinin kalkınmasından geçtiğini belirtti.

Akay, Türkiye'nin kalkınmasının yolu çiftçinin kalkınmasından geçer

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay yaptığı konuşmada;

-" Kayseri Pancar Kooperatifi olarak, çiftçilerimizin işini kolaylaştırmak, ihtiyaçlarının zamanında teminini geliştirdikçe inanıyoruz ki çiftçilerimiz elde ettikleri ürünlerden daha fazla gelir elde etme imkânına kavuşacaklar. Kayseri Pancar Kooperatifi olarak çiftçimize hizmette temel felsefemiz, Türk çiftçisinin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlamak. ürünlerinin değerinde satılması suretiyle elimizden geldiği kadar çiftçimizi daha fazla gelire kavuşturmaktır. Zaten Türkiye'nin kalkınması öncelikle Türk çiftçisinin kalkınmasından geçiyor. Bu anlayış içerisinde hizmetlerimizi gerçekleştirecek ve yeni teşebbüslerimiz, girişimlerimiz olacaktır" dedi.

Pancar ekim sözleşmesi yapılan çiftçinin yanında başka tarımsal faaliyet yapan ortaklarımıza da hizmet etmek gerektiğini ifade eden Akay;

-" Biz işte bu çerçevede son yıllarda bu konuda önemli gelişmeler kaydetmeye başladık. Özellikle bakliyat konusunda ay çekirdeği ve kabak çekirdeği konusunda bölgemizde yetişen diğer tarımsal ürünler alanında çiftçilerimizle birlikte sözleşmeli tarım yapmaya başladık. Silajlık mısırı da bu sene en etkili noktaya getirdik. Böylece çiftçimize pancarın dışındaki diğer ürünlerden de para kazandırma anlayışı içerisinde bu işler yapılıyor. Bu olumlu gelişmeler sayesinde piyasada gerçekten çiftçimizin de memnun olduğu mutlu olduğu durum ortaya çıktı. Çiftçilerimiz gerek ay çekirdeğinde gerek kabak çekirdeğinde gerekse nohut, fasulye ve mercimekte gibi ürünlerinden gelir elde edecek şekilde bir alım politikası sergilendi. Bizim hedefimiz tabi bunu daha da geliştirmektir. Özellikle Kayseri Şeker'e bağlı Panpa şirketimizin pazarlama faaliyetlerinde gelişme kaydetmesi bu üretim faaliyetlerimize de ayrıca güç veriyor. Bu sayede ürünlerin pazarlama imkânının artmasıyla üretim kapasitesinin artması birlikte gerçekleştiriyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN