ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tepkiler

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Senatoları, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasını kınadı.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tepkiler

Erciyes Üniversitesi Senatosu, yayımladığı bildiride, ABD'nin kabul edilemez kararı ile Ortadoğu'nun içinden çıkılmaz bir kaosa sürüklendiğine dikkat çekildi.

Dinler açısından çok önemli bir yer olan Kudüs'ün, İsrail'in başkenti ilan edilmesi ve tamamen İsrail'e bırakılmak istenmesinin kabul edilemeyeceği, bu durumun uluslararası hukuka ve anlaşmalara da aykırı olduğu vurgulanan bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Bu karar Ortadoğu'daki mevcut ateş çemberinin büyümesine ve söndürülemeyecek noktaya taşınmasına yol açacaktır. Ortadoğu'daki barış çabalarını baltalayacaktır. Halbuki bu coğrafyada barışın tesis edilmesi, şiddet olaylarına son verilmesi, dinleri ve ırkları farklı olsa da insanların barış içerisinde yaşaması gerekirken böyle bir kararın doğuracağı olumsuzluklardan hiçbir bölge ülkesinin kazanç sağlayamayacağı da bir gerçektir. Yol yakınken akli selimle hareket edilmesi, başta Müslüman ülkeler olmak üzere tüm dünya ülkelerinin olaya seyirci kalmaması gerekir."

ABD ve Trump'ın kınandığı bildiride, kararın aklı selimle yeniden gözden geçirilmesi temennisi aktarıldı.

"KARAR ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI

NEVÜ Senatosunun bildirisinde de Birleşmiş Milletlerce Kudüs'te İslam dünyası ve Filistin adına tanınan hakların barışçıl yöntemlerle iadesi beklenirken ABD'den yapılan açıklamanın hayret verici olduğu kaydedildi.

Kararın uluslararası hukuka aykırı olduğu, Ortadoğu'yu çıkmaza sürükleyeceği vurgulanan bildiride, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Bu adım, Ortadoğu'nun hassas dengeler üzerine bina edilen çok dinli ve çok kültürlü yapısını darmadağın edebilecek jeopolitik bir bomba niteliğindedir. Bölgeyi uzun yıllar boyunca kanlı bir kaosa sürükleyebilecek bu adımdan bir an önce vazgeçilmelidir. Müslümanların ilk kıblesi ve ilk mescidinin bulunduğu, Miraç hadisesinin gerçekleştiği Kudüs'ün, dinlere karşı hoşgörüsü ve saygısı şüpheli, özgürlük ve insan hakları konusunda sicili son derece bozuk, Ortadoğu'da inancın insanlığa getirdiği huzura musallat olmuş sabıkalı bir yönetimin siyasi temsil merkezi olarak tanınma girişimi zorbaca ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracak bir gelişmedir."

BİZE ULAŞIN