‘Türkiye’nin ilklerine imza atan kuruluşuz’

‘Türkiye’nin ilklerine imza atan kuruluşuz’
Sabah Kayseri'ye özel açıklama yapan TEKNOPARK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Murat Doğan "Türkiye'nin ilklerine imza atan kuruluşuz" dedi. Doğan sorularımıza cevap verdi.
Erciyes Teknopark'ın başarıları nelerdir?
Bölgemizde kısa zamanda önemli teknolojik gelişmelerin kaydedilmesinde etkin çalışmalar yürüten Erciyes Teknopark, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesinde, açıklanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksine göre; 5-9 yaş aralığında "Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri" kategorisinde bu yıl da birinci olarak, birincilik ödülünü üç yıl üst üste almıştır. Erciyes Teknopark, Türkiye genelinde de üç yıl üst üste 5'nci sıradaki yerini koruyarak önemli bir başarıya imza atmıştır. Bölgedeki teknoloji tabanlı girişimciliği üniversite - sanayi işbirliği temelinde geliştirmek üzere kurulan Erciyes Teknopark, bu amaç için önemli hizmetleri başarı ile yerine getirmiştir. Üçüncü defa aldığımız birincilik ödülü bu konudaki gayreti açıkça göstermektedir.
Erciyes Teknopark'ın yürüttüğü çalışmalar nelerdir?
Erciyes Teknopark çatısı altında bölgedeki ekosistemin gelişmesi adına her türlü katma değer sağlayıcı projeyi ilimizde hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlar biri Anadolu'nun İlk Akredite Melek Yatırımcı Ağı Erban. Teknoloji tabanlı girişimciliği teşvik eden çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.
Girişimcilik ekosisteminin olmazsa olmazlarından biri olan ve 2016 yılı son çeyreğinde hizmete açtığımız LAB Erciyes Hızlı Prototipleme Atölyesi'nde de girişimciler ürünlerinin prototipini güvenli ve hızlı bir şekilde üretip test etme şansını yakalamaktadırlar.
Üniversite sanayi işbirliği çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
11. yılımızda Türkiye'deki önemli teknoparklar arasında yerimizi almışken bölgemizdeki hedefimiz tüm çalışmalarımızda girişimciliği destekleyici projelerle geleneksel sanayi anlayışının teknoloji tabanlı sanayiye dönüşümünü sağlayabilmektir.
BİZE ULAŞIN