Son Günlerde Yağan Yağmurlar Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Son Günlerde Yağan Yağmurlar Çiftçinin Yüzünü Güldürdü
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan son günlerde yağan yağışların verimli olduğunu söyledi. Kayacan ayrıca, "Bu sene inşallah çiftçimizin yüzü gülecek" dedi.
Son günlerde yağan yağışları değerlendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, "Geçen yıl ülkemizde bir kuraklık yaşanmıştı. Bu sene 2015 yılı itibariyle yağmurlarımız çok verimli geçti. Geçen yıl ilk 5 ayında Kayseri iline düşen yağışa baktığımızda 180 mililitre yağış düşmüşken, bu sene ilk 5 ay içerisinde 350 mililitre bir yağış düştü. Bu da özellikle buğdaydaki ve arpadaki verimi arttırdı. Geçen sene buğdayda 225-250 kilogramı bulmayan verimler vardı. Bu sene bunu 350 kilogram civarında tahmin ediyoruz. Tabi bu üretimimizi de arttıracak. Buğdayda geçen sene 300 bin ton üretimimiz varken bu sene yaklaşık 500 bin ton civarında bir artış bekliyoruz. Bugün itibariyle sahada yaptığımız çalışmalarla gördük ki buğdayın verimliliği gerçekten yüksek olacak" diye konuştu.
Sözlerini sürdüren Kayacan, "Sadece aşırı yağış alan bazı bölgelerde sarı pas dediğimiz bir hastalık var. Bu da çok büyük bir önem arzetmiyor. Çünkü 1 milyon 200 bin dekar alanda Kayseri’de buğday ekili. Bunların içerisinden ancak 500-600 dekar maksimum bin dekar alanda bu var. Çok büyük bir sıkıntısı yok. Bu sene ki yağışlar gerçekten özellikle ilimizde çok verimli oldu. Özellikle yağışların belirli dönemler içerisinde olması verimi daha iyi arttırdı. Bu sene inşallah çiftçimizin yüzü gülecek. Bundan sonra yağışlar dolu şeklinde olmadığı sürece bir zarar olmayacak. Bu açıdan ben tüm çiftçilerimize hayırlı hasatlar diliyorum" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN