Çolakbayrakdar, "Geleneksel Sanatlar Yaşamalı"

Çolakbayrakdar, Geleneksel Sanatlar Yaşamalı
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Geleneksel Türk Sanatları’nın tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması için gayret gösterilmesi gerektiğini belirterek, destek amacıyla ’Ebru’ çalıştı.
Ramazan Sokağı’nda Ebru Teknesi’ni görünce hemen önlük giyen, kolları sıvayan ve fırçayı eline alan Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, Ebru sanatı ve yapımı hakkında Ebru Ustası Rıza Dağaçar’ı can kulağıyla dinlemeye başladı. Ustasını pür dikkat dinleyip, fırçasını tekneye sallayan Başkan Çolakbayrakdar, “Gençlik yıllarımdan beri çok büyük ilgi ve beğeniyle takip ediyorum. Eski Türk Süsleme Sanatı Ebru, Osmanlı dönemine dayanan ve o dönemin figürlerini yansıtarak günümüze kadar gelmektedir. Renklerin suyla buluşması ve ahengi bir sanat eseri ortaya çıkarıyor. Biz de ecdadımızdan gelen bu sanatı örnek ve destek olmak amacıyla icra ettik” dedi.
Başkan Çolakbayrakdar, Ebru’nun Türk Geleneksel Sanatları içerisinde önemli bir yere sahip olduğunun altını çizerek, ”Ebru teknesinin başına geçen kişi; kendi iç dünyasının sanatını yapmış oluyor, ruh halinin bir nevi aynasını yansıtıyor. Ebru, insana sakinlik, sabır, sükûnet kazandırıyor, olumsuz duygu ve düşüncelerden uzaklaştırıyor. Günlük hayattan çıkararak ruh dinginliği sağlamasıyla birlikte yeni bir şey ürettiği için özgüveni arttırıyor. Biz de sanatımızı ve kültürümüzü yaşatma adına sanatçılara sahip çıkıyoruz. Bu Ebruyu da sanatımıza, kültürümüze ve sanatçılara destek için yaptık. Kültürünü, tarihini bilemeyen geleceğe yön veremez. Sanatımıza sahip çıkmalı, kültürümüzü geliştirerek yeni nesillere aktarmalıyız. Bütün vatandaşlarımıza tavsiyem bir sanatla uğraşsın. Ebru, belki de başlangıç için çok güzel bir fırsat” diyerek sözlerini bitirdi.
Başkan Çolakbayrakdar’ın tekne başındaki gayreti, titizliği ve eseri izleyenlerin beğenisiyle karşılandı ve bol alkış aldı.
BİZE ULAŞIN