Tarihi Hunat Camii’ne Müftülük Çivisi

Tarihi Hunat Camii’ne Müftülük Çivisi
İl Müftülüğü tarafından üzerinde ’Vakit İyilik Vakti’ yazılı afişler 777 yıllık Hunat Camii’ne, duvarına çakılan çivilerle asıldı.
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan ramazan ayında ’Vakit İyilik Vakti’ sloganıyla başlatılan kampanyanın afişleri çeşitli yerlere asıldı. Afişlerin bir kısmı İl Müftülüğü tarafından 1238 yılında yaptırılan 777 yıllık tarihi Hunat Camii’nin duvarlarına çakılan çivilerle asıldı.
HUNAT CAMİİ’NİN TARİHİ
Kayseri’nin merkezinde, Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubad’ın eşi Mahperi Hatun tarafından 1238 yılında yaptırılan külliyenin bir bölümünü oluşturmaktadır. Kubbesi ve minaresi sonradan inşa edilmiştir. Doğu ve batı yönlerindeki taç kapıları, Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Ahşap mimberi orijinaldir.
HUNAT CAMİİ
M.1238 yılında Selçuklu hükümdarı I.Alaaddin Keykubat’ın karısı Mahperi Hatun tarafından yaptırılan külliyenin bir kısmıdır.Caminin ortasındaki kubbesi ve minaresi sonradan inşa edilmiştir. Doğu ve batıdaki taç kapıları Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Ahşap mimberi orjinaldir. Sağlam kesme taş işçiliği ve kaleyi andıran duvarlarıyla dikkati çeker. ”Hunand”ismi halk arasında “Hunat” diye telafFuz edilmektedir. Ön kapı kemerinin yukarısına yerleştirilen üç satırlık memer kitabesinin Türkçes’si şöyledir; “Bu mübarek camiin inşasını Keykubat oğlu, Yüce Sultan din ve dünyanın koruyucusu, fetihler sahibi, Keyhüsrev devrinde, şevval 635(Mayıs1238)yılında, büyük alim, kanaatkar, dünya ve dinin yüz akı,hayırlar fatihi Melike, oğluna emretti.
Allah onun yüce varlığını devamlı kılsın gücünü artırsın."
BİZE ULAŞIN