Futbol yeşil sahadan ibaret değil

Dünya Kupası tarihinden hiç duymadığınız anekdotlar, futbol efsanelerinin ilham verici biyografileri ve futbolun saha dışını da kapsayan ekonomik gerçekleri ile skandalları... Önümüzde futbolsuz geçecek bir ayı en iyi şekilde değerlendirebileceğimiz birbirinden keyifli futbol kitapları mevcut. Bu kitaplarla meşin yuvarlağı her yönüyle keşfedeceksiniz

Futbol yeşil sahadan ibaret değil
Ligler bitti, birinciler belli oldu. Şampiyonlar Ligi'ni de bir kez daha Real Madrid müzesine götürdü. Derken Dünya Kupası başladı ve bir ay boyunca kendimizi ekran önüne atayıp Moskova'daki bu futbol şöleniyle haşır neşir olduk. Kısacası son aylarda futbola ziyadesiyle doyduk ama geçen hafta Dünya Kupası'nın da sonlanmasıyla birlikte şimdilik önümüzde futbolsuz geçecek hemen hemen bir ay söz konusu. Yine de endişelenmeyin, bu derdin de dermanı var.
Dünya Kupası tarihinden ilginç anekdotlar, futbolun serüveninin mizahi bir üslupla ele alındığı, çizimlerle zenginleştirilmiş kitaplar, efsanelerin biyografileri, oyunun istatistiki yönüne de eğilen araştırmalar ve devasa boyutta skandallar... Huzurlarınızda her bakımdan futbol açlığınızı giderecek futbol kitaplarından birkaçı.

RAKAMLAR OYUNU
Chris Anderson-David Sally, Spor, Çeviren: Egemen Özkan, İthaki Yayınları 400 s., 25,50 TL
Rakamlar Oyunu, özellikle futbolun istatistiki kısımlarıyla boğuşmayı sevenlerin hoşlanacağı bir kitap. Değişen sistemlere antrenörler nasıl uyum sağladı, kornerlerin önemi ne kadar arttı bilmek istiyorsanız hiç durmadan sayfaları çevirmeye başlayın.
Üstelik Önder Özen'in sunum yazısı ve Fenerbahçe günlerine dair anlattığı yedek kulübesi anıları da cabası, meraklısına...

OYUNUN EFENDİLERİ
James Montague Spor, Çeviren: Doruk Yurdesin, İthaki Yayınları 352 s., 24 TL
Oyunun Efendileri 'nde 2000'lerden itibaren bir futbol takımına sahip olmanın değişen anlamı anlatılıyor. James Montague, Rus milyarder Roman Abromoviç'in 2003'te İngiliz kulübü Chelsea'yi satın almasıyla başlayan süreç ile çıkıyor yolculuğa. Süper zenginlerin nasıl futbol imparatorlarına dönüştüğünü ve bu oyundan birtakım girift ilişkilerle nasıl faydalar sağlandığı ile de devam edip futbolun özellikle ekonomik ve bir bakıma karanlık tarafına odaklanıyor.

DÜNYA KUPASI TARİHİ
Mert Aydın Spor Profil Kitap 456 s., 19,25 TL

21. Dünya Kupası bitti, peki, geride kalan 20 şampiyonaya dair ilginç hikayeler duymaya hazır mısınız? İlk kırmızı kartı gösteren hakem, ülkesinin milli takım kadrosunu belirleyen diktatör, IQ seviyesi küçük bir çocuğunkine eşdeğer çıkan gol kralı ve çok daha fazlası...
Mert Aydın'ın kitabı hem kupa tarihinde yolculuğa çıkmak isteyenler hem de bu şaşalı organizasyona dair tüm bilgilere erişmek arzusunda olanlar için mutlaka edinilmesi gereken türde bir eser.

ÇİZGİLERLE DÜNYA FUTBOL TARİHİ
David Squires Spor Çeviren: Barış Karacasu İthaki Yayınları 216 s., 18 TL

Hem futbol tarihiyle alakalı bir kitap okuyup hem de karnınızı tutarak gülmeniz mümkün mü? Eğer elinizdeki kitap İngiliz mizahçı David Squires'ın ise mümkün.
Squires, futbolun 19. yüzyıldan günümüze kadar en unutulmaz anlarını bu kitapta çizgiye döküyor. Üstelik futbolun kültleşmiş figürlerini konuştururken ortalama üstü bir mizah seviyesini tutturmayı da gayet başarıyor.

SANATÇI: ANDRES INIESTA
Ramon Besa-Marco Lopez / Spor Çeviren: Nihat Güven Profil Kitap, 355 s., 19,50 TL

Dile kolay, daha 12 yaşındayken adım attığı Barcelona kulübüne bu sezon, 34'ünde veda etti Andres Iniesta. Eh, böylesi bir vedayı taçlandırmamak ve bu 22 yıllık serüveni sayfalara dökmemek de olmazdı.
Futbol dünyasının son virtüözlerinden Iniesta'yı, ailesi, takım arkadaşları, antrenörleri ve en yakınlarından dinleyin ve bir efsanenin ışıltılı portresine en yakından tanık olun.

FIFA SKANDALI
David Conn Spor/Çeviren: Seval Yılmaz Crump, İyidüşün Yayınları, 376 s., 22,50 TL

Futbol, dünyanın en değer gören spor dallarından biri olabilir ancak bu hiç skandallar barındırmadığı anlamına da gelmiyor. Ödüllü spor muhabiri David Conn, futbol tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet olayını ele alıyor.
FIFA'da yaşanan tüm usülsüzlükleri, siyasi dengelerin nasıl bu sporun içinde yer edindiğini görecek ve klişe tabirle futbolun hakikaten sadece futbol olmadığını anlayacaksınız.

BİZE ULAŞIN