Cezaevi Müdürüne Suikast Yapılan Araçta İkiz Plaka Kullanıldığı Belirlendi

Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi Müdürü İsmet Aktürk’ün suikastında kullanılan otomobilin Ankara’dan çalındığı ve araca İstanbul’a kayıtlı bir plaka takıldığı belirlendi.
İzmit’te, Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi Müdürü İsmet Aktürk’e yönelik silahlı saldırıda kullanılan otomobilin plakasının “ikiz plaka” olduğu, soruşturmayı yürüten emniyet birimleri tarafından ortaya çıkarıldı. Saldırıda kullanılan aracın emekli bir akademisyene ait olduğu ve eylemden bir gün önce Ankara Eryaman’dan çalındığı belirlendi. Polis, araçtaki sahte plakanın izini sürerken, soruşturma İstanbul’a kaydırıldı.
İzmit-Kandıra yolu üzerinde içinde cezaevi müdürü Aktürk’ün bulunduğu 06 BP 4679 plakalı resmi araca yönelik silahlı saldırıda kullanılan ve daha sonra terk edilmiş halde bulunan aracın izini süren emniyet birimleri, aracın çalıntı olduğu bilgisine ulaştı. Saldırıdan sonra eylemcilerin terk ettiği aracın üzerindeki 34 KGZ 76 numaralı plakanın trafik tescil kayıtlarını inceleyen polis ekipleri, aracın şasi numarasından yapılan araştırma sonucunda olaydan bir gün önce Ankara’da çalındığını tespit etti.
Aracın üzerindeki plakanın İstanbul’da trafik tescil kaydı bulunan aynı marka, renk ve modelde başka bir kişiye ait aracın üzerinde bulunduğunu belirleyen polis ekipleri, aracın asıl sahibinin emekli bir akademisyen olduğu ve eylemle bağlantısının bulunmadığını saptadı. Aracın sahibi olan emekli akademisyenin olaydan bir gün önce aracı hakkında çalıntı başvurusu yaptığı da belirlendi. Eylemde kullanılan aracın üzerindeki 34 KGZ 76 plakalı aracın İstanbul’daki gerçek sahibini de araştıran polis ekipleri, soruşturmayı İstanbul’a kaydırdı.
Kandıra 1 Nolu F tipi Cezaevi Müdürü İsmet Aktürk, 16 Haziran’da makam aracıyla görev yerine doğru hareket halinde iken sağ taraftan yaklaşan başka bir araçtan açılan ateş sonucu ağır yaralanarak yaşamını yitirmişti.
BİZE ULAŞIN