Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın:

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın:

  • Kocaeli
  • Salı 14.07.2015 14:58
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Altınkemer plajı ile ilgili çıkan kirlilik söylentilerine açıklık getirdi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, halk plajları ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında alg patlamasının ne olduğunu açıklayan Büyükakın, “Bu tür vakalar biyolojiktir. Kimyasal değildir. Bu tür patlamalar Türkiye’nin en temiz yerlerinde bile ortaya çıkıyor. Fitoplankton denilen bir canlının aşırı çoğalması ile ortaya bu görüntüler ortaya çıkıyor. Altınkemer Plajı’nda alg patlaması olmadı. Dalgalarla buraya bu akıntı geldi. Bu konu ile ilgili değerlendirme yapan basın mensupları ve uzmanlar mutlaka gidip orayı görmeleri gerekiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hangi siyasi partinin hakim olduğuna bakmadan bu tür çalışmalara bakmak gerekiyor. Mavi bayrak almış bir plajı zarar vermek bu kentte hiçbir şey kazandırmaz. Maksat bağcıyı dövmekse dövün” dedi.
Açıklamayı bir devlet memuru olarak yapmadığını belirten Büyükakın, “Ben bu kentte doğup büyüdüm, bu kenttin geleceğine zarar vererek elimize ne geçecek. İnsan sağlığını tehdit eden bir olay olsa her şeyi söyleyin, hesabını da verelim. Bu kentte haksızlık ediyoruz. mavi bayrak almış bir plajda ayak denize sokulmaz diyorsunuz. Ölçüm ve delilleriniz var mı? Hangi bilimsel gerçeklerle bunu söylüyorsunuz. Kentte böyle değer katılır mı? Bu yaklaşım ile kentte ne katabiliriz. ALG patlaması olan bir yerin hemen yanında berrak su olmaz. Eğer ALG patlaması olsaydı bir tarafta berrak su olmaz. Başka bir yerdeki alg patlaması akıntı ve dalga ile geliyor. En azından insan buna dikkat eder” diye konuştu.
Kocaeli genelinde tüm plajlarda denize girilip girilmeyeceğinin ölçüldüğünü söyleyen Büyükakın, “Körfez’de ayağımı suya koymam diyen arkadaşımız nereden hangi tarihte numune almış, sonuçlarını açıklasın. Bu söylenen sorumsuzluk değil de nedir? Kentin geleceğini ilgilendiren konularda herkesi siyasal kaygıları bir kenara bırakalım. Bırakın siyaseti siyasetçiler yapsın. Mavi bayrağı almak büyük bir emeğin sonucudur. 19 arıtma tesisi var. Bu bir emektir. Kusurumuzu söyleyen biz de kent için düzeltelim. Kentte zarar vererek kentte iyilik yapılmaz. SCADA sistemi ile her yeri izliyoruz. Yüzde 99 arıtma var. İzmit Körfez’inde insanlarımız gönül rahatlığı ile yüzebilirler. Yüzülemez diye elinde veri olan insanlar varsa bunu bize versinler biz gereğini yapalım. Herhangi bir deney sonucu ellerinde yoksa lütfen sussunlar. Kimsenin kentin geleceği ile oynamaya hakkı yok. Bayram tatilinde herkes gönül rahatlığı ile yüzebilir” ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN