‘Hâkim devlet’ten ‘hakem devlet’e

AK Parti Konya Milletvekili M. Uğur Kaleli, 16 Nisan’ın “Hakem devlet anlayışına geçiş olacağını” söyledi. Kaleli, “Hâkim devlet anlayışı bitecek” diye konuştu

‘Hâkim devlet’ten ‘hakem devlet’e
TBMM çalışmalarına ara verdiği 25 Mart tarihinden itibaren teşkilatın yapmış olduğu programa uygun şekilde merkez, ilçe ve mahallelerde çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Kaleli, "İnsanlarımızla bir arya gelip hem sorunlarını dinliyor, hem de yeni sistemi anlatmaya çalışıyoruz. Ben vatandaşlarımızın sağduyusuna güveniyorum. Konya'mızda "evet" oranının yüksek çıkacağına ve ülke genelinde de yüzde 50 üzerinde bir oyla bu işi bitireceğimize inanıyorum" dedi.

'ÇİFT BAŞLILIK ORTADAN KALKIYOR'
Anayasa değişikliği paketinin neler getireceği üzerinde de duran Kaleli bu konuda şöyle konuştu:
"1. Çift başlılık ortadan kalkıyor, Geçmişte görülen cumhurbaşkanı- başbakan uyumsuzluğu ve bundan kaynaklı krizler tarihe karışıyor. Daha istikrarlı bir yönetim sistemi geliyor. Daha hızlı karar alan, daha hızlı icraat ve reform yapan bir yönetim modeli oluşuyor.
2. Kurulacak hükümete güvenoyunu sandıkta bizzat millet veriyor. Beş yıllık kesintisiz istikrar dönemleri geliyor.
3. Yasama ile yürütme daha sandıkta ayrılıyor. Meclisi de Hükümeti de millet seçiyor.
4. İstikrar kalıcı oluyor, demokrasi güçleniyor. Güven ve huzur artıyor.
5. Türkiye örnek ve öncü ülke haline geliyor. Dünyada daha çok söz ve hak sahibi oluyor.
6. Yeni yönetim sistemi son 14 yılda elde edilen bu başarıları kalıcı ve sürekli hale getirmeyi hedeflemektedir.
7. Bürokrasi azalacak, büyüme hızlanacaktır.
8. İdareye ilişkin kurumsal yenilikler ve inisiyatifler çok daha seri hale gelecektir. Böylece gerek kamu gerekse özel yatırımlar katlanarak artacaktır. Ekonomide sağlanan bu dönüşüm Türkiye'nin 2023- 2071 hedeflerine çok daha hızlı ulaşmasını sağlayacaktır."

ÖNEMLİ REFORMLAR VAR
AK Parti iktidarları döneminde birçok demokratik reform gerçekleştirildiğini ve vesayet odaklarıyla etkin bir mücadele gerçekleştirildiğini de vurgulayan Kaleli, şöyle konuştu: "Edilgen olan siyaset etken ve belirleyici bir konuma ulaşmıştır. Yeni yönetim sistemi ile beraber vesayet odakları tamamen tasfiye edilecek ve demokratik standartlarımız daha yüksek bir seviyeye ulaşacaktır. Referandum sürecinde özellikle CHP Genel Başkanı ve Milletvekillerinin söylemleri edep ve siyasi ahlak sınırlarını aşmaktadır. Milletimize karşı tehditvari ifadeler kullanmaktadırlar. Sonuçta milletimiz her şeyin farkındadır. Geleceğimiz için en iyi kararı onların vereceğine inanıyorum. O da büyük Türk Milleti'dir. Bu ideal için her engele ve dünyaya rağmen bir olmalı, diri olmalı ve güçlü olmalıyız. Kendimiz olmalı ve yüce Allah'ın izniyle bizi sindirmeye çalışanlara gereken dersi zamanı gelince vermeliyiz. Referanduma az bir zaman kaldı. Sonuç ne çıkarsa çıksın saygılı olmalıyız."

'AVRUPA ÜLKELERİNE NE OLUYOR'
Kaleli, Avrupa ülkelerinin bu kampanyayı engellemeye çalıştığını da söyleyerek, "Pek çok Avrupa ülkesi Evet kampanyalarını engellemeye, bin bir zorluk çıkarmaya devam ederken, başta terör örgütlerininki olmak üzere, her tür Hayır kampanyasına kapılarını sonuna kadar açmakta; bunlara göz yummayı bırakın, doğrudan destek olmaktadır. Çünkü yeni sistem Güçlenen Türkiye; Büyüyen Türkiye demektir. Çünkü yeni sistem Türkiye'nin terörle mücadelesini daha büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmesi, bu konuda daha etkili ve kalıcı sonuçlar alacak olması demektir. Böyle olunca, Avrupalıların 16 Nisan'da sandıktan hayır çıkmasını istemeleri hiç de şaşırtıcı değildir" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN