Arıtma çamurları hayat oluyor

KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Konya Kentsel Atıksu Arıtma Tesisi’nden çıkan arıtma çamurları, çorak toprakları canlandırıyor

Arıtma çamurları hayat oluyor
Konya şehir merkezinden kaynaklanan atıksuların arıtılması amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanarak 2009 yılında işletmeye alınan Konya Kentsel Atıksu Arıtma Tesisi, organik madde içeriği fazla olan arıtma çamurlarıyla çorak toprakların ıslahında büyük umut oldu. Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, enerji ve organik gübre değeri olan arıtma çamurlarının ekonomiye bir değer olarak kazandırılması ve atık olarak değil hammadde olarak değerlendirilmesi için bir ilki gerçekleştirdi.

KAPSAM GENİŞLETİLDİ
Konya Atıksu Arıtma Tesisi'nden kaynaklanan arıtma çamurlarının toprakta kullanılması için Türkiye'de bir ilk olarak "Stabilize Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelik" kapsamında çalışmalar yürüten KOSKİ, 2014 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan izin aldı. KOSKİ, toplamda 5 milyon 200 bin metrekare alanda stabil arıtma çamuru ile toprak ıslahı amaçlı uygulamalar yaptı.

ÇAMURA TALEP ARTIYOR
KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün uygulamaları ile Konya Kentsel Atıksu Arıtma Tesisi'nden kaynaklanan arıtılmış ve stabil hale getirilmiş arıtma çamurlarından hem enerji elde ediliyor, hem de toprakta uygulamaları yapılarak bertaraf için ilave bir yatırıma gerek kalmaksızın ürün olarak değerlendiriliyor. Arıtma çamuru kullanıcıları olan çiftçilerden verim artışı ve toprak iyileşmesi yönünden pozitif dönüşler alınmaya devam edilirken, öte yandan arıtma çamuruna olan ilgi ve talep her geçen gün artıyor.
BİZE ULAŞIN