Kapasite ve pazarlama atağı

Un ve irmik tesislerinin kurulumunda önde gelen firmalardan Genç Değirmen, geçen yıl kaynak robot ile boyahane kapasitesini artıracak yatırımlar yaptı. Şirket şimdi pazarlama atağına geçti

Kapasite ve pazarlama atağı
Genç Değirmen, 2000'li yılların başından bu yana anahtar teslimi projelerle müşterileri için çözüm üretiyor. Kurulduğu günden bu yana sürekli kendini yenileyen Genç Değirmen, yakın zamanda da bu kapsamda dikkat çekici bazı yatırımlara imza attı. Firmanın Genel Müdür A. Kerim Selek ile tesislerinde yaptıkları yeni yatırımlarını konuştuk. Yeni yatırımlarıyla hem üretim kapasitesinde hem de kalitede önemli başarılar elde eden firma, bu başarıyı dünyanın diğer bölgelerine de yaymak için önemli bir pazarlama atağına hazırlanıyor. Detayları Kerim Selek'ten alıyoruz.
Genç Değirmen hakkında bilgi verir misiniz?
2000'li yılların başlarında küçük anahtar teslimi projeler yapmaya başlayan Genç Değirmen, asıl gelişimini ise son 17 yılda gerçekleştirdi. Yani 2000'li yıllarda küçük tesisler kurarken, şimdilerde 600 tonluk tesisler kurabilen bir firma haline geldik. Bugün 30 bin 000 metrekarelik tesislerimizde teknolojilerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Birlikte çalıştığımız ekibimizin neredeyse yüzde 95'i, Genç Değirmen ismiyle de örtüşecek şekilde, genç bir ekipten oluşuyor. Bu da bize hem esneklik hem de hızlı hareket etme kabiliyeti sağlıyor. Tabi bu kabiliyetimizi şimdilerde yeni yatırımlarla birleştirerek geliştirmeye çalışıyoruz.
2017 yılında üretimi geliştirmek adına yaptığınız bu yatırımlarınızdan ve size sağlayacağı artılardan bahseder misiniz?
Genç Değirmen olarak 2015-2016 yılları içerisinde iki tane yeni yatırımız oldu. Bunlardan biri değirmenlerin öğütme sistemlerinde bulunan vals ve elek gibi ana makinelerin üretimini kolaylaştıracak bir kaynak robotu yatırımı idi. Diğer yatırımımız ise boyahane işlem kapasitesini yaklaşık günlük 400 metrekare ebatlarına taşıyacak bir altyapı yatırımıdır. 2017 yılı başında GES yatırım projesi ile firmamız yatırımlarına devam ettirmektedir. Firmamız bu yatırımla hem mevcut durumda kullandığı elektrik ihtiyacını karşılayabilecek hem de kendi ihtiyacı olan elektrik enerjisinde daha fazla üretim yapabileceği için ayrı bir ticari potansiyel oluşturacaktır. Ayrıca bu yatırımla sadece mali kazanım elde edilmeyecek ayrıca temiz enerji kullanımı ile çevre duyarlılığı oluşturulacaktır. Firmamız mevcut durumda sürekli yeni ürün geliştirilmelerini gerçekleştirmektedir. Bu geliştirmeler mekanik, elektronik, çalışma güvenliği ve estetiği anlamında ilerlemektedir. Ayrıca bu kriterlerin yanında firmamız hem yaptığı yatırımlarla hem de elektrik kullanımı konusunda daha az enerji tüketen ürünlerle çevre dostu üretimleri de sürdürmektir.
Peki, bugüne kadar kaç ülkeye ulaştınız ve kaç anahtar teslim proje kurdunuz? Bu yatırımdan sonra ulaşmayı hedeflediğiniz ülke sayısı nedir?
Genç Değirmen olarak şimdiye kadar 46 ülkede iş yaptık ve 300'den fazla anahtar teslimi proje teslim ettik. Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan gibi Türki Cumhuriyetler bizim için önemli pazarlama bölgelerinden. Sadece Özbekistan'da 37 değirmeni olan bir firmayız. Kuzey Afrika bölgesinde, Cezayir gibi ülkelerde iş yapıyoruz. Ancak bugünlerde, pazarın da biraz daralmasıyla birlikte, hedef pazarımızı değiştirdik. Şuanda Kuzey Amerika ve Güney Amerika olmak üzere tüm Amerika kıtasına odaklandık. Buna da Güney Amerika ile başlama kararı aldık ve az önce de belirttiğim gibi Güney Amerika'da bir ortaklık yaptık. Şuanda Brezilya'da bir showroom açtık ve makinelerimiz yer sergilenmektedir.
Peki, bu sistemle 600-700 tonluk bir anahtar teslimi tesis ne kadar sürede kurulabiliyor?
600 tonluk bir tesisi, çelik konstrüksiyon binasıyla birlikte 8 ay gibi bir sürede teslim edebiliyoruz. Bu gerçekten kısa bir süre.

BAKIM VE ONARIMDA TASARRUF SAĞLIYOR
Gördüğümüz kadarıyla teknoloji anlamında da yenilikleriniz var. Bize yeni makineniz Treximat'ı da biraz anlatır mısınız?
Yeni valsimiz Treximat'ın dikkat çekici yanlarından biri otomatik yağlama sistemi. Bu yağlama sistemi, sadece bu makineye özel geliştirilmiş bir opsiyon değil. Yani 600 tonluk bir değirmende 30 valsin hepsini bir noktadan yağlayabiliyorsunuz. Her makinenin yanına bir operatör göndermemize gerek yok. Bu da hem işçilik maliyetleri hem üretim maliyetleri hem de bakım ve onarım masrafları açısından tasarruf sağlıyor. Çünkü düzenli bir şekilde yağlanan makineler, çok daha az sorun yaratacak ve üretimin aksama ihtimalini düşürecektir.

HEDEF AMERİKA KITASINDA TANITIM
Genel olarak bundan sonraki süreçte dünya pazarındaki hedefiniz nedir? Kendimizi nerede görmek istiyorsunuz?
Şu anki hedefimiz Amerika kıtasında yaygın ve etkin olabilmek ve firmamızın tanınırlığını artırmak. Çünkü hali hazırda özellikle Amerika kıtasında çok büyük bir tanınırlığa sahip değiliz. Hedefimiz bu bölgelerde tanınırlığımızı artırıp kendi kalitemizi göstermek, satış sonrası hizmetlerle birlikte daha fazla müşteriye ulaşabilmek ve tabi ki gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla artan kapasitemizi doldurmak. Bu arada şunu da eklemek isterim; Genç Değirmen'in projelerinin yüzde 90'ı çelik konstrüksiyon'dur. Bu binaların imalatını da, montajını da kendimiz yapıyoruz. Bu sayede de hem projeleri çok kısa sürelerde tamamlıyoruz hem de hataları önlüyoruz.
BİZE ULAŞIN