Konya milli savunmada atağa geçti

Konya Sanayi Odası’nın düzenlediği Konya 2. Savunma Sanayisi Zirvesi’ne yoğun katılım oldu. İki gün süren zirvede 9’u Havelsan, Roketsan, MKE, TAİ gibi ana sanayi olmak üzere 28 firma ürünlerini sergiledi

Konya milli savunmada atağa geçti
Savunma Sanayisi Zirvesi'nin açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı (KSO) Memiş Kütükcü, Konya'nın Türkiye'nin toplam Savunma ve Havvacılık Sanayi ihracatının yüzde 94.5'ini yapan 5 şehir arasında yer aldığının altını çizdi. Kütükçü, "Büyük bir başarı hikayesi yazan Konyalı sanayicilerimiz, Huğlu ve Üzümlü'deki silah üreticilerimiz imkansızı başararak adeta tekeden süt çıkardılar" dedi.

86 ÜLKEYE İHRACAT YAPILDI
Konya'da savunma sanayisine çalışan 100'ün üzerinde firma olduğunu ve bu firmaların 3 binin üzerinde istihdam sağladığını belirten Kütükcü, "Savunma sanayisinin kullandığı havan parçaları, silah, mermi, roket başlıkları, zırhlı araç parça ve ekipmanları gibi birçok ürün şehrimizde üretiliyor. Konya, askeri silahların ve diğer silahların parçaları alanında İstanbul'un ardından Türkiye'nin en büyük üreticisi durumunda. Yine motorize tank ve diğer zırhlı araçları ile bunların parçaları alanında da varlığımızı gösteriyoruz. Ayrıca ihracatta da yükselen bir başarı ivmesi gösteriyoruz. Savunma ve havacılık sanayi sektörümüz, geçtiğimiz yıl sanayisi sektörleri içerisinde yüzde 36.85 ile ihracatını en fazla artıran sektör oldu ve Amerika'dan İngiltere'ye, Avrupa ülkelerinden Çin'e kadar 86 ülkeye ihracat yaptı. Bu yılın ilk çeyreğinde de ihracatını yüzde 14 artırarak, yükseliş ivmesini sürdürüyor" ifadelerini kullandı. Konya Valisi Yakup Canbolat, "Konya, 9 organize sanayi bölgesi, 44 küçük sanayi sitesi, 10 özel sanayi alanı ile ülke ekonomisine katkı vermektedir. İlimizdeki OSB'lerde yaklaşık 3 bin 500 hektar planlı endüstri alanı bulunmaktadır" diye konuştu. Zirvenin açılışında konuşan AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız Konya'nın üretim sevgisinin heyecan verici olduğunu söyleyerek, "Bu toplantı umudumuzu tazelememize vesile oldu" dedi. Programa katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik "Konya, savunma sanayisi konusunda ciddi bir merkez haline geldi" diye konuştu. . Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Yaşar da 170 imalatçı üyesi olan derneğin önemli bir sektörü temsil ettiğini söyledi. Yaşar, "Türk savunma ve havacılık sanayisi Türkiye'nin özgün ileri teknoloji üreten ve ihraç eden gücüdür" ifadelerini kullandı.

KONYA ÖZGÜL AĞIRLIĞI OLAN BİR ŞEHİR
Konya'nın Türkiye'de özgül ağırlığı olan bir şehir olduğunu vurgulayan Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi de Konya'nın savunma sanayisi alanında gösterdiği başarının şehirde güzel şeyler yaşandığının göstergesi olduğunu belirtti. Birinci önceliklerinin yüksek teknoloji ürün geliştirerek, tam bağımsızlık elde etmek olduğunu kaydeden Tüfekçi, şunları söyledi: "Bunu yapmak için insan kaynağına, sanayiye ve ana sanayinin hemen altında çok sayıda alt yükleniciye ihtiyacımız var. Küçük sanayicileri sektörde teknoloji üreten bir hale getirebilirsek hayal edemeyeceğimiz bir gelişme sağlarız."
BİZE ULAŞIN