Örnek dönüşüme ilk kazma bu yaz

Örnek dönüşüme ilk kazma bu yaz

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, 100 bin metrekarede yapılacak Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi için bin binanın yıkıldığını söyledi

  • Konya Bölge
  • Perşembe 12.05.2017
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 1 yılı aşkın süredir devam eden anlaşma, uzlaşma ve yıkım süreçlerinde sona yaklaştıklarını söyledi. Gazeteciler ve köşe yazarlarıyla birlikte alanı gezen Toru, "Sahayı hep beraber gezdik. Çok kolay bir iş değil. Pek çok yapı var burada; konut, bağımsız bölümler, dükkan ve iş yerleri. Gerekli anlaşmaları yaparak bunların çoğunu yıktık ve sahayı boşalttık" dedi.

100 YIL KONUŞULACAK BİR PROJE
Şehirlerde değişim ve dönüşümün kaçınılmaz bir süreç olduğuna işaret eden Başkan Toru, "Bu değişim menfi hale geldiğinde yerel yönetimler olarak bu şekilde adımlar atıyoruz ve tedbirler alıyoruz. Şükran Mahallesi'nde yaptığımız kentsel dönüşüm projesi sıradan bir dönüşüm projesi veya herhangi bir inşa işlemi değil. Burada yaptığımız dönüşüm; şehre damgasını vuracak ve önümüzdeki 100 yıl boyunca konuşulacak bir dönüşümdür. Çünkü burada tarih var, kültür var, kimlik var, turizm var ve yerel ticaretin canlanması var. Mevlâna Kültür Vadisi aksında kalan bu bölgenin kötü görüntüden kurtarılması ve şehrin imajı açısından güzel bir görüntüye kavuşturulması bizler için en önemli görevlerden biri" diye konuştu.

İLK ETABA 70 MİLYON TL
Bu projenin hem finansal hem de toplumsal açıdan büyük ölçekli bir proje olduğunu vurgulayan Toru, "Dönüşümde ticari kaygı taşımadan sadece şehrin kazanımlarını hedefledik. Belediyemizin tüm imkanlarını seferber ederek bugüne kadar geldik. İnşallah yaz döneminde 1 veya 2 adada temel atarak bu sürecin de startını vermiş olacağız" dedi. Başkan Toru şu ana kadar istimlak edilen ve anlaşılan yapı sayısının da bine yaklaştığını dile getirerek "Bu bölgenin birinci etap kamulaştırma ve yıkım maliyeti 70 milyon TL'yi buluyor" dedi.

BÖLGEYE HUZUR GELECEK
Bölgeyle ilgili avan projeleri, tasarım projeleri ve mimari projelerin çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Başkan Toru, "İki farklı mimarımız bu bölgede çalışıyor. Sürekli olarak projelerimizi geliştiriyoruz. Kamuoyunun bu bölgeyle ilgili ciddi hassasiyetleri var ve çok olumlu geri dönüşler aldığımızı da ifade etmek istiyorum. Çünkü bu bölge şehrin kanayan yarası ve kangren olmuş bir bölge. Larende Yokuşu'ndan şu anda hanımlarımız, genç kızlarımız, çocuklarımız ve yetişkinler geçemiyor ve geçiş güzergâhı olarak burayı tercih etmiyor. Ama bu yıkımlardan sonra inşallah huzur ve güven içinde insanlarımız buradan geçebilecek" diye konuştu.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK
Bölgenin şehir açısından en prestijli bölgelerden biri olacağını vurgulayan Başkan Toru, "Yaşayan, canlı bir bölge olacak. Gece ve gündüz yaşayacak inşallah. Hem tarihi ve kültürel mirasıyla hem turizmiyle hem ticari alanlarıyla hem kültür sanat etkinlikleriyle hem de Selçuklu'nun başkenti olan bu şehirde geçmişte olduğu gibi ilim ve irfanın yuvası olarak burası her daim yaşayan bir bölge olacak" görüşünü dile getirdi.
BİZE ULAŞIN