Mimarlık yeni akımlara gebe

Aksiyal Mimarlık Firması Sahibi Mustafa Aygün, piyasanın yeni durumlara çözüm üretebilen yeni akımlara gebe vaziyette olduğunu söyledi. Aygun, “Günümüz mimarisinin en büyük etkisi yabancılaşma” dedi

Mimarlık yeni akımlara gebe
Başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren Aksiyal Mimarlık, tecrübesi olan bir proje firması. Özgüvenle sürekli gelişimi kovalıyor. ve Konya'nın mimari yapısını Aksiyal Mimarlık Firma Sahibi Mustafa Aygün'le konuştuk.
Firmanızın kuruluş sürecinden bahseder misiniz?
Aksiyal Mimarlık 11 yıl önce 2006'ın başında kuruldu. Türkiye'de ve Konya'da inşaat sektörünün altın çağlarından birinin yaşandığı bir dönemdi ve 2-3 kişi başladığımız bu serüvende hızla büyümek ve kalabalıklaşmak durumundaydık.
Faaliyet alanlarınız neleri kapsıyor?
Mimarlık, iç mimarlık, mühendislik ve uygulama-taahhüt başlıklarında toplayabiliriz aslında. Biraz açacak olursak yapı ruhsatından iskan ruhsatına kadar devam eden süreçteki bütün hizmetleri veriyoruz.
Hizmetlerinizin müşteriye sağladığı avantajlardan bahseder misiniz?
Nihai ürün ile ilgili bütün ihtiyaçlarına tek bir muhataptan cevap alabilmesi şüphesiz ki çok büyük bir avantaj. Öncelikle zaman konusunda sağladığı avantajdan bahsetmek gerekiyor. Bütün projeler aynı ortamda hazırlandığı zaman birbirini beklemek zorunda kalmıyor. İkinci bir avantajı ise oluşabilecek sorunlarda müşterinin her bir kalem için ayrı kişilerle ayrı görüşmeler yapmak zorunda kalmaması.
Projelerinizde olmazsa olmazlarınız neler?
Öncelikli kriterimiz tabi ki memnuniyet. Bunu yalnızca müşteri memnuniyeti olarak sınırlandırmamak gerek. Biz bunu 4 başlığa ayırıyoruz. Yatırımcı memnuniyeti , kullanıcı memnuniyeti , tasarımcı memnuniyeti ve tanıkların memnuniyeti.
Mimarinin de modası oluyor mu? Şu an en revaçta olan tasarımlar ne gibi özellikler taşıyor?
Tam olarak moda diyemeyiz belki ama mimari akımlardan bahsedebiliriz. Belirli akımlar oluşuyor ve yaşandığı döneme, bölgeye göre bir süre egemen oluyor. Konya'da bir on yıl öncesine kadar binalarda estetik eşiğinin çok alt seviyelerde olduğunu görüyorduk fakat Aksiyal Mimarlık'ın da kuruluşuna denk gelen bu son süreçte bu konuda çok büyük bir yol kat edildi. Tasarımcı sürekli kendisiyle yarışırken başka tasarımcılarla da yarışmak durumunda kalıyor. Böylelikle birbirlerinden etkilenen tasarımlar kaçınılmaz oluyor. Örneğin günümüzde en yaygın olarak tercih edilen motiflerin yatay ve tekrarlı hatlardan oluşan motifler. Fakat bazı bölgeler için yeni mevzuatlar oluştu ve bu akımın önünde bir takım prosedürsel engeller oluştu. Artık yeni akımlar oluşacak. Mimarlık piyasası, yeni durumlara çözüm üretebilen yeni akımlara gebe durumda.

AİLELER BİRBİRİNİ TANIMIYOR
Günümüz mimarisi insanan sosyal yaşamını nasıl etkiliyor?
Günümüz mimarisinin en büyük etkisi bence yabancılaşma. Aynı site içerisinde yaşayan 300 aile ve çoğu birbirini tanımıyor. Bu durum biraz da ayrık yapı nizamının ve sokak algısının azalmasından kaynaklanıyor. Çok sıkışık, yoğun, kalabalık ve birbirine yabancıların yaşadığı mahalleler, şehirler.

'KONUT AĞIRLIKLI PROJELER ÇALIŞIYORUZ'
Şu an yürütmekte olduğunuz projelerden bahseder misiniz?
Hemen her proje firmasında olduğu gibi konut ağırlıklı projeler çalışıyoruz. Selçuklu, Meram ve Karatay'da dengeli olarak dağılmış bir şekilde projeler üretiyoruz. Konya dışında hatta yurt dışında da hazırlıklarını yapıyor olduğumuzu projeler var. Tek tek saymak için birini diğerinden ayırabilmek gerekiyor ve bu bizim için pek mümkün değil. Az önce bahsettiğimiz gibi şehrin insanları yapmış olduğumuz projelere tanıklık ediyor.
BİZE ULAŞIN