Konya Şeker’den gururlandıran başarı

Konya Şeker’in Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları içinde genel sıralamada 31’inci, özel sektör kuruluşları sıralamasında ise 29’uncu sıraya yükselmesi sevinç yarattı

Konya Şeker’den gururlandıran başarı
İstanbul Sanayi Odası (İSO)'nın her yıl düzenli olarak açıkladığı ve üretimden satışlar dikkate alınarak yapılan Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu araştırmasının 2016 sonuçları açıklandı. Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu sıralamasının 2016 sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, 500 Büyük Sanayi Kuruluşu'nun üretimden satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 8.8'lik artışla 450 milyar 505 milyon liradan 490 milyar 43 milyon liraya çıktığını belirtti. İSO 500 sıralamasına göre Türkiye'nin 500 sanayi devi içinde ilk 50'de 5 kamu kuruluşu yer alırken, Konya Şeker, özel şirketler arasında yapılan sıralamada bir önceki yıla göre 5 basamak ilerleyerek 34'üncü sıradan 29'uncu sıraya yükseldi.

'BİZİM TEK DERDİMİZ VAR'
Konya Şeker İSO araştırmasına göre gıda sektöründe üretim yapan sanayi devleri arasında 4'üncü sırada yer aldı. Bir çiftçi iştiraki olan ve yüzde 100 yerli sermaye girişimi olan Konya Şeker, İSO 500 sıralamasında sermayesinin tamamı yerli olan şirketler içinde 17'nci en büyük şirket olurken, sermayesinin yüzde 50'sinden fazlası yerli sermayeye ait olan şirketler içinde ise 21'nci büyük şirket oldu. 2.414.094.742 TL tutarında üretimden satış gerçekleştiren Konya Şeker, bu yıl da ilk 50 içerisinde yer alan tek Konya firması oldu. AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, İSO gibi dünyada kabul görmüş bir kuruluşun her yıl yaptığı ve Türk sanayisinin fotoğrafını ve ivmesini yansıtan araştırmasında Konya Şeker'in Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları içinde genel sıralamada 31'inci, özel sektör kuruluşları sıralamasında ise 29'uncu sıraya yükselmesinin haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. Konuk "Bizim tek derdimiz var o da her yıl bir önceki yıla göre daha çok yatırım yapmak, daha çok üretim gerçekleştirmek ve yaptığımız yatırımlarla üretici ortaklarımızın daha çok üretmesi için zemin hazırlamaktır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN