Tarihi caminin şaşırtan ikizleri

Konya’da Selçuklulardan kalma tarihi Sadrettin Konevi Camisi’nin ikiz imamlarını görenler şaşkınlığını gizleyemiyor. Bekir ve Mustafa Sivrikaya’nın anıları dinleyenleri gülümsetiyor

Tarihi caminin şaşırtan ikizleri
Meram'daki Sadrettin Konevi Camisi'nde 5 yıl önce göreve başlayan Bekir Sivrikaya (38), kısa sürede cemaatinin sevgisini kazandı. Hafızlık eğitimini de tamamlayan Sivrikaya, camideki ramazan aylarında hatimle teravih kıldırma geleneğini de sürdürüyor. İmamın tek yumurta ikizi olan kardeşi, Meram Müftülüğüne bağlı Kur'an kursunda görevli "Kurra Hafızı" Mustafa Sivrikaya ise geçen sene ve bu yıl ramazan ayında teravih namazlarını kıldırmak için aynı camiye görevlendirildi.

CEMAAT ONLARI KARIŞTIRIYOR
Yaşadığı ilginç anıları paylaşan imam Bekir Sivrikaya, ramazanlarda camide hatimle teravih namazı kıldırdıklarını söyledi. İki yıldır ramazan aylarında ikizi Mustafa Sivrikaya ile aynı camide görev yaptıklarını anlatan Bekir Sivrikaya, "Bazen cemaatimizi bizi karıştırıyor ama yapacak bir şey yok. Geçenlerde yaşlı bir amcamız 'Hocam tek başına zor olmuyor mu, yardımcı olsalar sana' dedi. Biz de namazı ikimizle kıldırdığımızı söyledik. Bilmiyormuş, bizi bir arada görünce de şaşırdı" diye konuştu. Mustafa Sivrikaya ise 12 yıl imam hatip ve müezzinlik görevinde bulunduğunu dile getirdi. İkizi ile ramazan ayı için görevlendirildiği camide namaz kıldırdığını anlatan Sivrikaya, "Burada görev almam cemaatimize ve Bekir hocamıza da kolaylık oldu. Günde 20 sayfa Kur'an-ı Kerim okumak biraz zor iş" ifadelerini kullandı. Mahalle sakinlerinden Mehmet Demirel ise hocalarını çok sevdiklerini dile getirerek, "Hocamız bir değil iki tane. Hatimle teravih namazı kıldırıyorlar. Yarısını Bekir yarısını da Mustafa hocam kıldırıyor. İkisi de birbirinden üstün. Çok şanslı cemaatiz. İlk gördüğümüzde ayırt edemiyorduk ama şimdi alıştık kendilerine" diye konuştu.

SESİN NEDEN DEĞİŞİK?
Camide ikinci yılını geride bıraktığını anlatan Mustafa Sivrikaya, şunları kaydetti: "On rekatta bir ara veriyoruz. Cemaate bu sırada bazı ikramlarımız oluyor. Teravih namazlarının ilk on rekatını kardeşim, diğer on rekatını da ben kıldırıyorum. Namazı dönüşümlü kıldırdığımızın farkına varamayan cemaatten bir genç, 'ilk on rekatta sesin ince çıkıyor. Sonra kalınlaşıyor. Ne içiyorsun da sesin kalınlaşıyor' dedi. Namaz bittikten sonra bizi yan yana görünce de şaşırdı. Durumu anlayınca da güldü. Aynı cübbeyi ve sarığı giydiğimiz için fark edilemiyoruz. Böyle ilginç olaylar yaşıyoruz."
BİZE ULAŞIN