Tuğba BALDEDE: Ramazanda 3 öğünle kilo veriyoruz

Ramazan ayı geldi ve klasik beslenme düzenimiz tamamen değişti. Düzen değişince hem beslenme ile ilgili sorular çoğaldı hemde kilo alır mıyım düşüncesi akıllardan çıkmıyor. Ramazan ayında doğru bir beslenme programıyla kilolara elveda diyebilirsiniz.
Ramazan ayının yaz mevsimine gelmesi sıcakları da beraberinde getirdi. Yaklaşık 17- 18 saat aç kalıyoruz ve sıcakların etkisiyle direncimiz daha da azalıyor. Bu direnci de yine 3 öğün beslenme ile yerine getirmek mümkün. Bu yazıyla kilo verirken rahat oruç geçirmenin kurallarını öğreneceğiz.
Sahur yapmadan oruç tutanları fazlaca duymaktayız. Bazen zayıflamak uğruna sahur yapılmıyor. Sahur ramazan için çok kıymetli bir öğündür. Sanılanın aksine kilo vermeyi kolaylaştırır. Sahurda protein oranı yüksek, yağdan fakir bir diyet uygulamak daha doğrudur. Sahurdan sonra genelde uyuduğumuz için vücut yağ depolamaya meyillidir. Karbonhidratlar basit ve kompleks diye ikiye ayrılır. Bizim özellikle tüketmemiz gereken kompleks karbonhidratlar. Uzun süre tok tutar ve basit karbonhidratların aksine çabuk yağlanmayı engeller. Tam tahıllı ekmekler, meyve-sebzeler, kuru baklagiller önemli kaynaklardandır. Yağ grubunda ise tercihiniz fındık, çiğ badem, ceviz gibi kuruyemişlerden yana olup doğru miktarlarda tüketmelisiniz. Sahur sofranızdan süt, peynir yumurta domates salatalık,meyve,mevsim yeşillikleri,kepekli ekmeği sofranızdan eksik etmemenizi öneririm. İyi bir sahur gün içinde halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, kan şekeri ve tansiyon düşmesi, kalp rahatsızlıkları gibi uzun süre açlıktan oluşan problemleri önler. İftarda kendinizi kontrol etmenizi kolaylaştırır.
Midemiz iftar vaktinde artık tamamen boş kalmış oluyor ve boş mideye bir anda yüklenmek hazımsızlık gibi sindirim sorunlarını beraberinde getiriyor. Tavsiyem iftarınızın süresini uzatmanız. Yaklaşık yirmi dakikadan sonra tokluk sinyallerini almış olacaksınız.
Oruç tutarken iftar ile sahur arasında bir ara öğüne daha ihtiyacımız var. Küçük bir ara öğün ana öğünlerdeki dengeyi sağlayacaktır. Bir porsiyon meyve ve yanında süt, ayran gibi bir tercihde bulunabilirsiniz. Sadece iftar yaparak beslenmek tüm gün yemeniz gerekenleri tek bir öğünde toplamak olacaktır. 3 öğün yaparak, doğru besinleri seçerek rahat bir şekilde zayıflayabilirsiniz.
Konuk yazar
BİZE ULAŞIN