Ayağınıza dost ayakkabı seçin

Prof. Dr. Mehmet Arazi, ayakkabı seçiminin sağlık için çok önemli olduğunu belirterek, ayakkabı alırken nelere dikkat etmek gerektiğini anlattı. Arazi, “Ayağınıza dost ayakkabı tercih edin. Unutmayın ayak sağlığı başınızı rahat ettirir” diyor

Ayağınıza dost ayakkabı seçin
Özel Konya Farabi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Arazi, ayakların bütün hayat boyunca insanların yükünü taşıdığını ve bu nedenle ayakkabı seçiminin çok önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Arazi, "Konforlu bir yürüme, koşma ve günlük yaşam için ayaklarımız ile dost ayakkabı kullanımı son derece önemlidir. Aslında ortopedik ayakkabıların sadece çocukluk çağında gerekli olduğu gibi yanlış bir kanı vardır. Normal koşullar altında herkesin, her yaşta rahat, ayağımızın anatomik yapısına uygun, konforlu ayakkabılara ihtiyacı vardır." diye konuştu.

ÖZEL YAPIM TABANLIK
Prof. Dr. Arazi, "Ortopedik cerrahide sadece az sayıda özel durumdaki ayak hastalıkları için, bazen de ameliyatlardan sonra hastalığın tekrar etmesini önlemek için özel yapım ayakkabılar kullanılmaktadır. Bunların dışında sağlıklı bireyler için ya da gevşek düztabanlık gibi çok sık görülen masum ayak sorunları için ortopedik ayakkabı kullanımın doğrudan gereksinimi yoktur. Bunların bir faydası olduğu da maalesef bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Bazı durumlarda özel yapım ortopedik tabanlıklar kullanılması daha uygundur" dedi.

ORTOPEDİK AYAKKABI
Ortopedik ayakkabı konusunun zaman zaman suistimale açık olduğuna da vurgu yapan Arazi, "Aslında ortopedik ayakkabı dediğimizde hastaya özel üretim ayakkabı akla gelir. Bu özel tasarım ayakkabı, ortopedi uzmanı tarafından bir takım özelliklerin belirtilmesi üzerine, 'ortez protez teknisyeni' dediğimiz yüksekokul mezunu uzmanlarca yapılır. Ayaktaki rahatsızlığın şiddeti, yeri, özelliği dikkate alınarak bir tasarım yapılır. Ama pratikte baktığımızda ünlü ayakkabı mağazalarında satılan ve ortopedik olarak nitelenen ayakkabıların az önce bahsettiğimiz hastaya özel tasarım, gerçek ortopedik ayakkabılar ile ilgisi yoktur. Mağazalarda sunulan standart ayakkabılar için anatomik ya da ergonomik dense daha iyi olur kanaatindeyim. Ama ne yazık ki ortopedik ayakkabı tanımı biraz da ticari kaygılar ile yaygın olarak kullanılmaktadır" diye konuştu.

MALZEME ÖNEMLİ
Prof. Dr. Arazi, "Ayakkabı malzemesinin kalitesi de çok önemlidir. Son yıllarda sentetik materyaller çok yaygın kullanılmaktadır. Ama doğal deri, yumuşak malzemeler hala ayak sağlığı için tercih edilmektedir. Kötü ve ucuz malzemeden yapılan ayakkabılar topuk yaralanmaları, ayak parmaklarında şekil bozuklukları ve tırnaklarda bozulma, tırnak batması gibi ayak sorunlarına neden olabilmektedir. Özellikle ön kısmı dar, topuğu yüksek ayakkabılar ayak sağlığı açısından son derece sağlıksız seçeneklerdir. Topuk yüksekliği için genellikle 4 cm'yi geçmemesi önerilir. Çok yüksek topuklu ayakkabılar mümkün olduğunca kısa süreli durumlar için tercih edilmelidir" dedi.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Prof. Dr. Arazi'ye göre, ayakkabı alırken dikkat edilecek hususlar şunlar:
Öğleden sonraları alışverişe gidin. Bu ayaktaki ödemin sabahtan fazla olması nedeniyle daha doğru bir ölçü vermesi nedeniyle önemlidir.
Yeni ayakkabıyı denerken ayağınızda genelde hep kullandığınız tarzda bir çorap olmasına dikkat ediniz. Bu ideal ölçüyü yakalamanıza yardımcı olur.
Ayakkabıyı giydikten sonra ayakta durunuz ve biraz yürüyünüz. Bu durumda ayak ön kısmında en uzun parmağınızın önünde yarım ile bir santim kadar boşluk kalmalıdır. Bunu test edin, uygun değilse numarayı değiştirip tekrar deneyiniz.
Topuklar nasıl? Ayak yan kısımları rahat mı? Zamanla açılmayacağı için ayakkabınızı ilk alırken rahat olanı seçmeye çalışınız.
Ayakkabı numarasından ziyade sizin rahat olduğunuz ölçüyü almaya çalışınız. Çünkü ayakkabı üreticileri arasında fark olabileceği gibi, aynı üreticinin farklı modellerinde bile ayakkabı ölçüleri hafif de olsa değişiklik gösterebilir. O yüzden farklı ölçüleri de denemekten kaçınmayınız.
Ayakkabı tabanını oluşturan malzemeyi kontrol edebilirsiniz. Tabanı oluşturan malzeme ayağınız dış ortamın sert etkilerine karşı koruyabilecek sağlamlıkta olmalı, bir miktar yumuşak olmalı aynı zamanda kolay kayar bir malzemeden olmamalıdır.
Çok sayıda model ve fonksiyona sahip ayakkabılar üretiliyor. Bu nedenle yapacağımız aktiviteye göre ayakkabı seçimi önemlidir
BİZE ULAŞIN