KIRDES ve Kültürhan projeleri başlıyor

KIRDES ve Kültürhan projeleri başlıyor
Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Belediyesi arasında Kırsal Altyapıya Destek (KIRDES) ve Kültürhan projelerinin protokolü imzalandı.

TÜRKİYE'DE İLK
İmza töreninde konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, "Kültürhan Projesi, Kültür Bakanlığımız tarafından geliştirilen bir proje. Karatay Belediyemizin tahsis ettiği 4 bin 300 metrekarelik bir alan üzerinde büyükşehir belediyemiz ile ortaklaşa, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın (YIKOB) desteği ile yapılacak. YIKOB, projenin 4 milyon liralık kısmını finanse edecek, geri kalan kısmını da büyükşehir belediyemiz üstlenecek. Şehrimize, Türkiye'de ilk olacak Kültürhan projesini kazandıracağız. KIRDES projesi kapsamında ise önceden belirlenen yerleşim yerlerinde köy içi düzenleme yapacağız. YIKOB'a tahsis edilen 4 milyon lira kaynak var. İmzalanan protokol ile Büyükşehir Belediyesi ek kaynak sağlayarak bu yerleşim yerinde kilit parke uygulaması yapacak." dedi.

İKİ GÜZEL ÖRNEK
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, merkezi idare ve yerel yönetim işbirliğinin iki güzel örneğini hayata geçirdiklerini belirterek, "Kültürhan projesi ile şehrimiz, ihtiyacı olan yeni bir kültürel mekana kavuşacak. KIRDES projesi ile tespit edilen yerleşim yerleri, Valiliğimiz, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, belediye işbirliğinde yeni bir imkana kavuşmuş oluyor. Konya'da işbirliği içinde güzel eserler vermeye çalışıyoruz." diye konuştu. Konuşmaların ardından Konya Valisi Yakup Canbolat ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli protolokü imzaladı.

70 BİN KİTAPLIK KÜTÜPHANE
Karatay ilçesinde hayata geçirilecek Kültürhan Projesi, 4 bin 300 metrekarelik alanda yapılacak. Projede, süreli yayın okuma salonu, bireysel ve grup çalışma odaları, müze salonu, engelli ve çocuk kütüphanesi, 70 bin kitap kapasiteli kütüphane, restoran ve kafeterya, kitapevi, geleneksel el sanatları satış mağazaları, ticari mekanlar bulunacak. Kırsal Altyapıya Destek projesi ile belirlenen yerleşim yerlerinde köy içi parke döşemesi yapacak. Her iki projeye de YIKOB ayrı ayrı 4 milyon lira kaynak aktaracak.
BİZE ULAŞIN