Gebe okulu projesine Erdoğan’dan tam destek

Konya’da Sağlık Bakanlığı öncülüğünde yürütülen “İlk Adım Ebe-Gebe Okulu Projesi” kapsamında 250 gebe adayı ve eşi eğitime alınarak doğum hakkında bilinçlendirildi

Gebe okulu projesine Erdoğan’dan tam destek
Çiftlere sezaryenin yanlış tercih olduğu anlatılan projenin meyve verdiğini belirten AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da projeye tam destek verdiğini söyledi. Konya Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinatörlüğünde 1,5 yıl önce başlatılan 'İlk Adım Ebe-Gebe Okulu Projesi' kapsamında İstanbul Doğum Akademisi eğitmenleri tarafından pratik ve teorik eğitim verilen 26 sağlık personeli 'Doğum Destekçisi' sertifikası aldı. 250 gebe adayı ve eşleri eğitim programına alınarak, gebelerin doğum ve yeni doğan bakımı konusunda bilgi ve beceri düzeyleri artırıldı. Eğitimlerde tıbbi gereklilik olmadan sezaryen tercih etmenin yanlış olduğu konusunda bilinçlendirme yapıldı. Projenin son derece başarılı bir şekilde devam ettiğini ve olumlu geri dönüşler alınmaya başlandığını belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, 2018 yılı hedefleri doğrultusunda atılacak adımların yapılan toplantılarla hızlı bir şekilde programa bağlanmasıyla, projenin istikrarlı devam edeceğini söyledi.

HEDEF NORMAL DOĞUM
Fedakâr çalışmalarla projenin başarılı bir şekilde devam etmesini sağlayan sağlık çalışanlarına teşekkür eden Ak Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, projenin ülkenin geleceği açısından önemli olduğuna söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a külliyede projeyi sunduğunu belirten Usta, "Hedefimiz sadece sezaryen oranlarını düşürmek değil, doğum sayılarını ve normal doğum sayısını artırabilmek olarak açıklamıştık. Belirlemiş olduğumuz hedeflerimize yaklaştık. Cumhurbaşkanımız da pilot olarak Konya'da başlayan projeyi destekliyor" dedi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ümmügülsüm Esenkaya ise doğum kaygısı yaşayan anne adaylarının eğitimler sayesinde korkularından kurtulduğunu, eğitimler sonucunda değişim gösteren ve bilinçlenen gebelerin durumu ailelerine de olumlu yansıdığını söyledi.
BİZE ULAŞIN