Konya’da muhteşem bir eser: Ecdat Bahçesi-Kalehan

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin şehre kazandırdığı Ecdat Bahçesi–Kalehan, Selçuklu ve Osmanlı mimarisi izleriyle ziyaretçileri tarihte yolculuğa çıkarıyor. 100 bin metrekarelik park için 30 milyon liralık harcama gerçekleştirildi

Konya’da muhteşem bir eser: Ecdat Bahçesi-Kalehan
Geçmişte başkentlik yapmış Konya'nın yeni Türkiye'nin her alanda lokomotif şehirlerinden biri olacağını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı yatırımlar arasında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Ecdat Bahçesi- Kalehan dikkat çekiyor.

30 MİLYON LİRA HARCANDI
Yaklaşık 30 milyon liraya mal olan eserin en önemli özelliği Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile ecdat hatırasını yaşatması ve ziyaretçilerine doyumsuz bir nostalji sunması. 110 bin metrekarelik alanda hayata geçirilen Ecdat Bahçesi- Kalehan'da; surlar içinde tarihi limanı, 12 bin 500 metrekarelik göleti, boğaz yalısı, Osmanlı Sokağı, Namazgah Çeşmesi, seyir kulesi, deniz feneri, Osmanlı otağı amfisi, Hasbahçe, Selçuklu Hanı Konya Mutfağı, Selçuklu ve Osmanlı kameriyeleri ve sosyal donatılar bulunuyor.

TÜRKİYE'YE MODEL OLACAK
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu'ya başkentlik yapmış, Osmanlı'nın da önemli merkezleri arasında yer alan Konya'da hizmete sundukları bu özel tasarım muhteşem eserin Türkiye'ye model olacağını ifade etti. Eserin ecdat hatırasının yaşatılmasının yanında şehrin yeşil dokusuna da katkı sağladığını dile getiren Başkan Akyürek, eserin ziyaretçilerini Selçuklu ve Osmanlı dönemini yansıtan yapılarıyla tarihte yolculuğa çıkardığını kaydetti. Zırh ve kalkanıyla Osmanlı askerini canlandıran iki görevlinin nöbet beklediği kapıdan giren ziyaretçilere, Ecdat Bahçesi-Kalehan'da Yeniçeriler ile atlı Selçuklu askerleri eşlik ediyor. Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan ve çok sayıda eseri barından şehre kazandırılan eser büyük ilgi çekiyor.
BİZE ULAŞIN