Diş sağlığı turizminde öncü olma hedefi

Konya ve çevre illere diş sağlığı hizmeti veren Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne yurtdışından yoğun talep geliyor

Diş sağlığı turizminde öncü olma hedefi
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nimet Ünlü, fakülte olarak Konya ve bölgesindeki illerin tamamına hizmet verdiklerini belirterek, "Yurtdışı hastalarının da fakültemizin kaliteli sağlık hizmeti için yoğun talepleri olmaktadır. Bu nedenle Çatalhöyük, Mevlana ve Selçuklu tarihi gibi büyük değerlere sahip Konyamızda 'diş sağlığı turizminin de öncüsü olma' konusunda hevesli olduğumuzu belirtmek isterim" dedi.

1987'DE KURULDU
Prof. Dr. Ünlü, yaptığı açıklamada, 1987 yılında kurulan Diş Hekimliği Fakültesi'nin, 1988 yılında ilk lisans öğrencilerini alarak eğitimöğretim faaliyetlerine başladığını söyledi. Ünlük, "Fakültemiz yaklaşık olarak 13 bin metrekarelik fiziki alanı ve 21 profesör, 10 doçent, 4 yardımcı doçent, 1 uzman olmak üzere 36 tecrübeli akademik kadrosuyla 655'e yakın lisans öğrencisi, yaklaşık 91 uzmanlık ve 20 doktora öğrencisine eğitim veren, Konya il, ilçe ve çevre illerden gelen hastalara ise ileri teknolojisi ve tecrübeli akademik kadrosuyla ağız diş sağlığı konusunda hizmet veren büyük bir fakülte konumundadır. 2017 itibariyle ülkemize toplam bin 746 diş hekimi, çeşitli branşlarda 219 doktoralı ve 30 kadar da uzman diş hekimi kazandırmıştır" dedi.

HİZMET ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIYOR
Fakülte olarak Türkiye'de eğitim veren 64 diş hekimliği fakültesi arasında 2016'da başarı sıralamasında 24'üncü sırada bulunduklarını aktaran Prof. Dr. Ünlü, TÜBİTAK ve benzeri kurumlarla gerçekleştirilen projeler, ulusal ve uluslararası patentler, yayınlar, bildiriler ve ödüllerle fakültedeki akademik faaliyetlerin artarak devam ettiğini dile getirdi. Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin, 2016-2017 URAP sıralamasında dünyada 193, Türkiye'de ise 9'uncu sırada yer aldığını bildiren Prof. Dr. Ünlü, fakülte bünyesinde 8 bölüm klinikleri, 1 entegre kliniği, 2 preklinik, 1 fantom kliniği, sterilizasyon merkezi ve 1 araştırma laboratuarı bulunduğunu belirtti.

YURT DIŞINDAN GELİYORLAR
Prof. Dr. Ünlü, "Diş Hekimliği Fakültesi verdiği ağız diş sağlığı hizmetinin sayısını ve çeşitliliğini gün geçtikçe artırmaktadır. 8 temel klinik ve 1 entegre kliniğinden son teknolojik donanımlarla hizmet veren Diş Hekimliği Fakültesi, Konya ve çevre illerin tamamına hizmet verirken, yurtdışı hastalarının da fakültemizin kaliteli sağlık hizmeti için yoğun talepleri olmaktadır. Bu nedenle Çatalhöyük, Mevlana ve Selçuklu tarihi gibi büyük değerlere sahip Konyamızda Diş Sağlığı Turizminin de öncüsü olmak konusunda hevesli olduğumuzu belirtmek isterim" diye konuştu.

GEZİCİ ARAÇ UYGULAMASI
Ünlü, fakülte bünyesinde 65 yaş üstü, engelli ve hamile hastaları kapsayan "özel gruplara" yönelik çok amaçlı "İleri Uygulama Kliniği" hizmete açıldığını, okullarda ağız-diş sağlığı taraması ve görsel öğelerle desteklenen "dental eğitim programları" düzenleyerek geniş kitlelere ulaşmayı planladıklarını ifade etti.
BİZE ULAŞIN