Metroya 5 milyarlık yatırım

Başbakan Yıldırım: İhale bu yıl yapılacak. AK Parti İl Teşkilatı'nın 6. Olağan Kongresi'ne katılan Başbakan Binali Yıldırım, 16 yılda 44 milyar liralık yatırım yapılan Konya'ya müjde verdi. Yıldırım, 5 milyarlık metro projesinin ihalesinin bu yıl yapılacağını söyledi.

Metroya 5 milyarlık yatırım

AK Parti Konya İl Teşkilatı'nın 6. Olağan Kongresi Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımları ile gerçekleştirilen kongreye tek liste ile girilirken Hasan Angı yeniden başkanlığa seçildi. 2019 seçimleri öncesinde çalışacak teşkilat şeması da netlik kazanmış oldu. AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, katıldığı kongre de Konya yatırımlarının takipçisi olduğunu açıkladı. Şehir hastanesi, Metro ve çevre yolu hakkında bilgiler veren Yıldırım, bütün projelerin yakın takipçisi olduğunu söyledi.

22 KİLOMETRELİK HAT
Bin 200 yataklı şehir hastanesinin tamamlanacağını, Metro'nun ihalesinin de bu yıl yapılacağını belirten Yıldırım, "Selçuk Üniversitesi kampüsünden Hızlı Tren Garı'na kadar olan projenin çalışması da devam ediyor. İki proje var. Biri Meram'dan üniversiteye olan 22 km olan bu kısmın ihalesini yapıyoruz. Konya'da Yüksek Hızlı Tren Garı'nın sözünü verdik. Lojistik Merkezi'nin sözünü verdik. Bunların inşaatı devam ediyoruz. Karaman-Konya Hızlı Trenini de bu sene açıyoruz. Karaman'dan Mersin'e hızlı tren projesinin birinci bölümü başladı. Kayseri-Nevşehir-Konya-Antalya demiryolu projesinin de etüdünü yapıyoruz. Çevre yolunun birinci bölümü bitti, ikinci etabın ihalesini yaptık. Üçüncü etap ve devamında proje tamamlanacak. Ankara'nın çevre yolundan daha uzun bir çevre yolu olacak" dedi.

44 MİLYAR LİRALIK YATIRIM
?
Tarıma stratejik sektör olarak desteğin devam ettiğini, tarımda kullanılan mazotun yarısının devletten olduğu uygulamayı yürürlüğü koyduklarını belirten Başbakan Yıldırım, "Son 1 yılda tarımsal nüfusun gençleşmesi ve şehirlere göçün önlenmesi için genç çiftçilere desteği sağladık. Konya'ya 16 yılda 44 milyar yatırım ve destek verdik. Konya'da bugün 550 bin sigortalı çalışan ve 46 binden fazla işyeri var. 2003'e kadar Konya'da sadece 167 km bölünmüş yol vardı. Biz onun üzerine 946 km bölünmüş yol yaptık. Konya-Ankara arasındaki seyahatlerin artık yüzde 80'i hızlı trenle yapılıyor" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR'E ÖVGÜ
Konuşmasında Konya Büyükşehir Belediyesi'nin de örnek çalışmalar yaptığına değinen Başbakan Yıldırım, "Şehre girerken gurur duydum. Her yer pırıl pırıl, tertemiz. Konya'ya hizmet bizim için şereftir. Konyalı iş adamlarının başarılarının daha da artmasını istiyoruz. Türkiye'nin değerlerine değer katan kim varsa başımızın tacıdır" dedi.

'2019'DA EN YÜKSEK OYU HEDEFLİYORUZ'
Kongrede yeniden Ak Parti Konya İl Başkanı seçilen Hasan Angı, 2019'da yapılacak seçimlerin önemine dikkat çekerek, "Bundan sonra amacımız, yönetim kurulumuz, kadın ve gençlik kollarımız, tüm teşkilat üyelerimiz, mahalle temsilcilerimiz ve gönüldaşlarımızla ilk hedefimiz olan 2019 seçimlerine partimizi, en yüksek oy oranına taşımaktır" dedi.

BİZE ULAŞIN