Bahçedeki Kirazlara Fileli Koruma

Bahçedeki Kirazlara Fileli Koruma
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, bir bahçe sahibi kiraz ağacındaki ürünü kuşlardan, şiddetli yağmur ve dolu yağışından zarar görmemesi için arı filesi ve cd bağlama yöntemiyle koruyor.
Beyşehir Müftü Mahallesi’nde oturan Hasan Narin, evinin bahçesinde bulunan kiraz ağacının erken ürün vermesi nedeniyle özellikle kuşların zarar vermesi üzerine ilginç bir tedbir aldı. Bahçedeki kiraz ağacının üzerine arı filesi çeken Narin, bununla da yetinmedi alt kısmına boş cd’ler bağladı.
Hasan Narin, bahçesinde bulunan kiraz ağacının erken ürün verdiğini, üründen zarar veren kuşlar nedeniyle yeterince istifade edemeyince üzerine arı filesi çekerek korumaya çalıştığını söyledi. Filenin altına bağladığı boş cd’lerin de etrafına ışıklar yansıtarak zararlıların yaklaşmasını önlediğini belirten Narin, "File yöntemi, ürünü hem kuşlardan, hem de dolu ve yağmurun şiddetinden koruyor. Nitekim ürün bu yılki dolu yağışlarından olumsuz etkilenmedi. Arıların, diğer böceklerin ve kuşların ağacın dalındaki ürüne zarar vermesi önleniyor. Gözenekli dokusu olduğu için ürünlerin hava almasına bir mani hal teşkil etmiyor. Bu yıl böyle bir tedbir alınca, ailece kiraz yemeye başladık, komşularımızda istifade etti. Bu tür sorunları olan bahçe sahiplerine bu yöntemi tavsiye ederim" dedi.
BİZE ULAŞIN