Alman Turistlerden Atlı Safari

Alman Turistlerden Atlı Safari
Alman turistler, Antalya’nın Manavgat ilçesinden Konya’nın Beyşehir ilçesine at üzerinde seyahat etti.
Manavgat’ta bulunan özel bir şirkete ait at çiftliğinin düzenlediği safari turu kapsamında yola çıkan turistler yaklaşık 10 gün süren yolculuğun ardından Konya’nın Beyşehir ilçesine ulaştı. Alman turistler, Beyşehir’e Yaka Manastır tabiat alanından giriş yaptı. Burada kısa bir dinlenme molasının ardından Beyşehir Gölü kıyısındaki Vuslat Parkına atla giden Alman turistlere, Beyşehir yöresinin atçılık sporuyla uğraşan isimleri atlarıyla eşlik etti.
TÜRK BAYRAKLARIYLA KARŞILANDILAR
Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Öztürk, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Erkan Akgöz, Beyşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler biriminden görevliler, Beyşehirli at severler tarafından alkışlarla karşılanan Alman turistlere birer Türk bayrağı ve çeşitli hediyeler verildi. Safari turunu düzenleyen özel bir şirkete ait çiftliğin sahibi Mustafa Deniz, Manavgat’ta 20 yıldır yerli ve yabancı turistler için at safarileri düzenlediklerini belirterek, “Eski İpek yollarından Kargıhan, Eynif ve Gembos ovaları, Derebucak, Çamlık, Şakiroğlu çeşmesi ve güzergahtaki köylerden geze geze, çadırlarda konaklaya konaklaya Beyşehir’e geldik. Kilometrelerce öteden Torosları aşarak turistlere Beyşehir’i tanıtmaya geldik” dedi.
"TURİZM SADECE SAHİLDEN İBARET DEĞİL"
Manavgat’tan 10 gün önce yola çıktıklarını anlatan Deniz, Alman turistlere gerçek anlamda bir at safarisi yaşattıklarını dile getirerek şunları söyledi: “Eskiden atalarımız Fethiye, Korkuteli, Kaş, Antalya, Elmalı, Kargıhan, Eynif ve Gembos ovaları ile Beyşehir ve Konya’ya develerle, atlarla tur düzenliyormuş. Atalarımızdan öğrendiğimiz bu bilgileri, günümüzde hayata geçirerek Alman uyruklu eşimle birlikte kurduğumuz çiftlikle bu atlı safari turlarını gerçekleştirmeye başladık. Amacımız, yabancı turistlere Beyşehir’i ve gerçek Türkiye’yi tanıtmaktır. Turizm sadece sahilden ibaret değildir. Güzergah boyunca geçtiğimiz yerleşimlerde bizlere gösterdikleri Türk misafirperverliğinden dolayı tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Turistler, bu safari turundan çok memnun kaldı. Çünkü, gerçek Türkiye’yi burada gördü. Türkiye’de turizmin sadece sahilde olmadığını gördüler. Beyşehir’de yatla adalara gideceğiz, tarihi Eşrefoğlu Camisini ziyaret ettikten sonra turistlerimize Türk hamamı keyfini yaşatacağız.”
BEYŞEHİR GÖLÜ ÇEVRESİ ATLI SAFARİ TURLARI
Eşi ile birlikte organizasyonu düzenleyen Beate Deniz de, 18 yıl önce Türkiye’ye yerleştikten sonra eşiyle birlikte at çiftliğini kurduklarını 2007 yılında da aynı güzergahı takip ederek Beyşehir’e bir atlı safari turu düzenlediklerini, o tarihlerde ilki düzenlenen safarinin Gembos Yolunun tanıtımı için gerçekleştirildiğini söyledi. Deniz, bundan sonraki hedefin bu atlı safari turlarının sayısını artırmak ve bölgeye yaymak olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz, Beyşehir gölünün etrafında atlı safari turları düzenlemek istiyoruz. Hatta, Manavgat-Beyşehir-Konya’dan Kapadokya’ya uzanan bir hatta bu atlı safari organizasyonlarını yapmak istiyoruz. Alman turistlerle çıktığımız yolda, köylülerle buluştuk, çok nazik insanlarla tanıştık, eski kültürleri, eski hanları gördük. Buraları ve tarihi İpek Yolunu turistlere gösterdik. Burada çok zengin bir turizm potansiyeli var. Biz bunu değerlendirmek istiyoruz.”
“BEYŞEHİR’İ TURİZM BÖLGESİ YAPACAĞIZ”
Selçuk Üniversitesi Beyşehir Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Öztürk de, böyle bir organizasyon kapsamında Beyşehir’de Alman atlı safari grubuyla bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.
Beyşehir’i bir turizm bölgesi yapacaklarını, atlı safari turlarının da alternatif turizmin en önemli ayaklarından birisi olduğunu vurgulayan Öztürk, şöyle konuştu: “İnşallah, Manavgat, Beyşehir-Kapadokya zincirini bu turların devamıyla birlikte çok canlı tutacağız. Beyşehir’in de turizmde 2023 hedefi var. Buraya gelecekte çok sayıda turist gelecek. İnşallah bizler de buna katkı sağlayacak en iyi kurumlardan birisiyiz. Beyşehir’de 20 çeşit alternatif turizm kapsamında yapılabilecek turizm faaliyeti var. İşte bunlardan birisi de atlı safari turizmi. Bu turizmi işte burada uygulamalı olarak da görmekteyiz. Alman turistlerin buraya bu kapsamda gelmiş olması, bizlerin bu konuda yapacağı çalışmaların önünü de açıyor. Beyşehir’in sürdürülebilir kalkınma projeleri içerisinde safari turizm projemiz de var. İnşallah bu organizasyonların devamı artarak gelecek. Biz Turizm Fakültesi olarak sizinle bu tür konularda her türlü işbirliğine ve katkıya varız.”
Beyşehirli rahvan at tutkunu Hayri Tekinöz de, 2007 yılında düzenlenen atlı safari turunun o dönemde Gembos yolunun tanıtımı için gerçekleştirildiğini belirterek, “Şimdi Gembos yolu gerçekleştirilmek üzere. Yani eski hayaller gerçek oldu. Ben, bu organizasyonu düzenleyen Mustafa ve Beate çiftine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Alman turistler, Beyşehir ilçesinin tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret etti, gezinti yatı ile göl turuna katıldı. Almanlar, gezileri bittikten sonra aynı yoldan tekrar Manavgat’a dönüş yapacaklar.
BİZE ULAŞIN