Beyşehir’de 50 Milyonluk İçme Suyu Projesi, Turizm Yatırımlarının Önünü Açacak

Beyşehir’de 50 Milyonluk İçme Suyu Projesi, Turizm Yatırımlarının Önünü Açacak
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek 50 milyon liralık içme suyu projesi, Beyşehir’deki turizm yatırımlarının önünü açacak.
Beyşehir ilçesinde, yakın zamanda devreye girecek yeni içme suyu projesi, üç ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan keşif bedeli 50 milyon lira olan yeni içme suyu projesinin Beyşehir’in şehir merkezi de dahil 22 mahallesinin içme suyu problemini ortadan kaldıracağını söyledi. Özaltun, projenin Derebucak ilçesinin yanı sıra Seydişehir’e bağlı 2 mahalleye daha içme suyu hizmeti vereceğini belirtti. Özaltun, yaptığı açıklamada, Yeşildağ ve Adaköy mahallelerinden getirilecek doğal kaynak suyunun, Beyşehir’in yıllardır turizm yatırımları yönünden çektiği sıkıntıları da gidereceğini söyledi. Beyşehir ilçe merkezinin yeni projenin devreye girmesi sonrasında Beyşehir Gölü’nden içme suyu temini için su alımı yapmaktan vazgeçeceğini anlatan Özaltun, bununla beraber gündeme gelecek su kirliliği kontrol yönetmeliğinin kaldırılması ile Beyşehir’de turizm yatırımı yapamayan yatırımcıların önünün de açılacağını ifade etti.
Beyşehir Gölü’nün milli park, 1, 2 ve 3’üncü derece arkeolojik ve doğal sit, su kontrol yönetmeliği gibi statülere bağlı olması nedeniyle yörenin yıllardır turizm yönüyle yatırımcı çekemediğini, birçok yatırımın yapılamadığını aktaran Özaltun, “Su kirliliği kontrol yönetmeliğinin kaldırılmasının ardından en azından Beyşehir Gölü’ndeki 2 adayı turizme kazandırmak istiyoruz. KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı yeni içme suyu projesi ile bölgenin en az 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılamasını bekliyoruz. Gelecekte Adaköy ve Yeşildağ bölgesindeki sularının azalması ya da kuruması gibi bir sorunla karşı karşıya kalınması halinde Gembos Derivasyon projesinden tersine bir besleme yapılmak suretiyle böyle bir sorun gündeme de gelmeyecektir. Beyşehir’in şöyle bir sıkıntısı var; milli parklar, arkeolojik ve doğal sit alanları, su kirliliği kontrol yönetmeliği ve iptal edilen bir uzun devreli gelişim planı var. Beyşehir’e turizm yatırımcıları yatırım yapmak istediğinde, maalesef bu sitlerle, kıyı kenar çizgisiyle tanışıyor. Tabi bunların kilitlendiği nokta ise su kirliliği kontrol yönetmeliği. Beyşehir’i 2014 yılında ziyaret eden Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz de, bölgeye turizm yatırımcılarının yatırım yapamadığını anlattığımızda su kirliliği kontrol yönetmeliğinin kaldırılmasını tavsiye etmişti. İşte, yeni içme suyunun devreye girmesi ile birlikte Beyşehir Gölü’nden içme suyu alımından vazgeçeceğiz. Böylelikle su kirliliği kontrol yönetmeliğinin kaldırılmasının da önü açılmış olacak. Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Akyürek, bu sorunu kendisiyle paylaştığımızda bu içme suyu projesinin devreye girmesi için sağ olsun düğmeye bastı. İşte Yeni Büyükşehir Belediye Yasası’nın bir avantajını daha böylece yaşamış oluyoruz. Eski dönemde olsa, bu proje Beyşehir Belediyesi’nin yıllarca başaramayacağı hayata geçiremeyeceği devasa bir projeydi” dedi.
Şu anda KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün bu projeyi bitirdiğini ifade eden Başkan Özaltun, “Bizi şu mutlu ediyor; Yeşildağ ve Adaköy’deki doğal içme su kaynağından hem Beyşehir merkez ve 22 mahallesi, hem çevresindeki Derebucak ile Seydişehir’in içme suyu sorunu yaşayan 2 mahallesi daha yararlanacak. Bu bölgeden gelecek sular, güzergah üzerindeki mahallelerimiz, Beyşehir merkez ve Akburun, Sadıkhacı’ya kadar dolaşarak, Bayat Mahallesi’ne kadar çok geniş bir ağda su hattı olacak ve içme suyunun kalitesi de tıpkı KOSKİ Genel Müdürlüğümüzün işletmeye başladığı Doğanbey’deki pet şişe suyu gibi olacak. Burada herhangi bir arıtmaya da ihtiyaç duyulmayacak, içme suyunu direk olarak verecekler. Bu yatırımın şu andaki keşif bedeli 50 milyon lira. Yeni içme suyu gelen bölgelerin en az 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Yeşildağ ve Adaköy’deki su kaynağındaki sular azalsa ya da kurusa bile gelecekte Gembos Derivasyon Kanalı’ndan tersine besleme yapılması ile içme suyu sorunu uzun yıllar bölgede yaşanmayacak. Projenin bu yönü de var. Artık, hazırlanan projeler en az 50 yıl düşünülerek yapılıyor. Bu projenin hayata geçirilmesinde Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Akyürek’in büyük emeği var, başta kendisi olmak üzere KOSKİ Genel Müdürlüğümüze, Konya milletvekillerimize ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Beyşehir’in uzun yıllardır hayali olan doğal kaynak içme suyunun devreye girmesi aynı zamanda, bölgemizde turizm yatırımlarının da önünü açacak. Bu anlamda, çifte sevinç birden yaşıyoruz diyebiliriz” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN