Başkan Şimşek’ten İSO İkinci 500 Değerlendirmesi

Başkan Şimşek’ten İSO İkinci 500 Değerlendirmesi
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesini değerlendirdi.
Şimşek yaptığı açıklamada, “İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde Konya’nın 14 firma ile yer almasıyla birlikte, Konya’mızın İSO ilk 1000 sıralamasında 24 firma ile temsil edildiğini görüyoruz. Konya, geçtiğimiz yıla göre toplamda bir firma kayıp yaşadı. Gerek reel sektörün temsilcileri olarak, gerekse de bir Konyalı olarak bu kaybın önümüzdeki yıllarda sürmemesi en büyük arzumuzdur” dedi. Dünya üzerinde ve bölgemizde meydana gelen karışıklıkların Konya sanayisini olumsuz etkilediğine dikkat çeken Şimşek, “Özellikle Ortadoğu coğrafyasında yaşanan olumsuz gelişmeler sanayicilerimizi yeni yatırımlar ve ihracat yapma noktasında tedirgin etmektedir. Konya olarak ihracatımızda ilk sıralarda yer alan Ortadoğu ülkelerinde yaşanan iç karışıklıkların son bulması en büyük temennimizdir. Bunun yanı sıra hemen yanı başımızda yer alan Suriye’de ve dünya üzerinde devam eden savaş ve kaos ortamı bir an önce son bulmalı” ifadelerini kullandı.
Ülkemizin acilen seçim atmosferinden çıkması gerektiğine de değinen Şimşek, “7 Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerin sonuçlarına göre bir an önce hükümet kurma çalışmalarının tamamlanması ve gündemimizin yeniden ekonomi olması gerekmektedir. Uzun yıllardır yakalanan istikrar ve güven ortamının devamı için belirsizliğin son bulması ve yeni sanayi politikaları ile sanayicinin elinin güçlendirilmesi ülkemizin geleceği açısından hayati öneme sahiptir. İş dünyası olarak temel beklentimiz ekonomiyi ve üretimi önceleyen bir hükümet modelinin ortaya çıkmasıdır” şeklinde konuştu.
İSO ilk 1000 sıralamasında yaşanan kaybın Konyalı sanayiciler üzerinde herhangi bir moral bozukluğuna yol açmadan kalındığı yerden daha fazla üreterek devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, “Bu sonuç bizlere ülkemizin ve şehrimizin 2023 hedeflerine giden yolda daha fazla çalışmamız gerektiğini de göstermiştir. Bu aşamada sanayicisinden mühendisine, ustasından işçisine Konya’yı oluşturan herkese daha büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizler Konya sanayisinin bunu başarabilecek güce ve altyapıya sahip olduğuna inanıyor, bu doğrultuda elimizi taşın altına koymaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğimizi özellikle belirtmek istiyoruz. Açıklanan İSO 1000 sıralamasında Konya merkezli 24 firmanın 14’ünün MÜSİAD Konya Şubesi üyesi firmalar olması bizlere ayrıca gurur veriyor” ifadelerine yer verdi.
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Şimşek, İSO ikinci 500 sıralamasında yer alan firmalara ve tüm çalışanlarına tebriklerini iletti.
BİZE ULAŞIN