Hedef 3 milyon seyirci

1 Ekim'de perdelerini açacak olan Devlet Tiyatroları, bu yıl 60'ıncı yılını kutluyor. Lemi Bilgin, bu sezon 60 yeni oyun sahneleyeceklerini, hedeflerinin 3 milyon seyirci olduğunu söylüyor

  1. Haberler
  2. Kültür Sanat
Salı 02.09.2009 ABONE OL
1 Ekim'de perdelerini açmaya hazırlanan Devlet Tiyatroları'nın (DT) Genel Müdürü Lemi Bilgin yeni sezonda hedeflerinin çalışmalarını iki katına çıkarmak olduğunu söyledi. 2008-2009 sezonunu Türkiye çapında 1 milyon 600 binlik izleyici sayısı ile kapattıklarını belirten Bilgin: "Yeni sezonda hedef 3 milyon seyirci," diyor. Bilgin SABAH'a yaptığı açıklamada ayrıca; şu sıralar isimleri sıkça telaffuz edilen ve dünya çapında tanınmış iki önemli yazarımızın eserleri üzerinde çalışıldığını söyledi. Projeler olgunlaştığı takdirde bunların sahneye uyarlanacağının da sinyalini verdi.
60'ıncı yılda 60 yeni oyun: Bu yıl kuruluşumuzun 60'ncı yılı. Hedeflerimiz ve repertuarımız riskli, iddialı. Yıl içinde toplam 60 yeni oyun izleyici ile buluşacak. Genç yazarların oyunları ağırlıkta. Ancak edebiyatımızın duayen isimlerinin eserleri de yer alacak repertuarda. Özellikle iki önemli yazarımızın kitaplarını tiyatroya uyarlamayı düşünüyoruz.
DT yeniden Beyoğlu'nda: Geçen sene Beykoz, Kartal ve Üsküdar'da sahneler açmıştık, bu sene de Küçükçekmece Belediyesi bize bir sahnesini tahsis ediyor, oraya da uzanacağız. Beyoğlu'nda da artık bir sahnemiz olacağının müjdesini verebiliriz, Sadri Alışık Sahnesi'ni o ekiple dönüşümlü olarak kullanacağız. Beyoğlu'nda 60'lı yıllarda yapılmış 50 tane sahne var. Bunların bazıları harap halde, bazıları yıkıldı, kapatıldı. Bunlar arasından birkaç tanesini belirledik ve onları yeniden hayata geçirmek için çabalıyoruz.
AKM herkesin önceliği olmalı:AKM sahnesini bir şekilde 2010 sezonunda kullanacağız, ya yenilenmesi bitirilmiş olarak ya da kabaca da olsa boyası badanası yapılarak. Beklemeye tahammülü olmayan önemli bir yapı. Gerek tiyatronun, gerek bale ve operanın gerekse izleyicinin AKM'siz kalmış olması çok ciddi bir olay. İstanbul için çalışan tüm oluşumların AKM'nin bir an önce hayata dönmesi için birleşmesi ve çabalaması gerekiyor.
Taksim Sahnesi büyük kayıp: Taksim Sahnesi 1914'te Türkiye'nin ilk sinema salonu olarak yapıldı, öyle ki belki Avrupa'da bile bir ilkti. Böylesine tarihi değer taşıyan bir yapının DT'nin elinden çıkması, sanattan kopması akıl alır gibi değil. Bize değer katan AVM'ler değil sahneler.
Dört yeni il daha: Şu anda DT'nin17 ilde müdürlüğü var. Bu yıl Manisa, Kahramanmaraş, Denizli ve Zonguldak olmak üzere dört tane daha ekliyoruz. 81 ildeki sahne sayımız bu yıl 60'ı bulacak.
Bir yılda 6 bin defa perde: Biz yıl içinde 700'ü aşkın yerleşim bölgesinde tiyatro yapıyoruz. Sadece sahnede değil, kimi zaman meydanlarda, kimi zaman kamyon tiyatrosunda. Yılda 6 bin defa perde açıyoruz. Sahne önü ve arkasında 800 sanatçımız çalışıyor. Yineliyorum ve gururla söylüyorum ki biz Türkiye'nin en çok çalışan kurumuyuz ve buna rağmen sanatçılarımız çok az maaş alıyor.

BUGÜN NELER OLDU