Aşk-ı Hürrem

  1. Haberler
  2. Kültür Sanat
Perşembe 03.09.2009 16:16 ABONE OL
Polonya'nın Legnica kentinde düzenlenecek olan '2.City Uluslararası Tiyatro Festivali' nde bir Türk Tiyatrosu, Hayal Sahnesi ve bir Türk müzisyen Can Atilla.

''2.City Uluslar arası Tiyatro Festivali'', Modrzejewskiej Tiyatrosu'nun da Genel Sanat Yönetmeni olan Jacek Glomb liderliğinde gerçekleşmektedir. Festivalin çıkış noktası ise, kentteki halkın aidiyet duygularındaki eksikliği tamamlamak adına şehrin harebe yapıları dahil tüm mekanların bir tiyatro sahnesine dönüştürülmesi ile başlamıştır.

50 nin üzerinde tiyatro tarafından başvuru yapılan festival komitesi, Polonya, ABD, İspanya, Litvanya, Yunanistan ve Türkiye nin katılacağı altı grup seçilmiştir. Modrzejewskiej Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni tarafından Ocak ayında Legnica'ya davet edilen Hayal Sahnesi Kemal Başar ve diğer ülke temsilcileri, 17 ve 18 Ocak'ta, önerilen mekanları gezerek sahnelenecek mekana karar vermişlerdir. Kemal Başar, özgün nitelikteki Hürrem Sultan eserinin sahnelenmesi için eski Yahudi Tiyatrosu'nun yıkıntılarında karar kılmıştır.

Hayal Sahnesi, 2.City Uluslararası Tiyatro Festivali'ne rejisör Kemal Başar'ın Can Atilla'nın 'Cariyeler ve Geceler', 'Aşk-ı Hürrem' ve '1453' adlı müzik eserlerinden yola çıkarak dans tiyatrosu formunda tasarladığı 'Aşk-ı Hürrem' ile katılacaktır.

Eserde başrol oyuncuları ve dansçıları Volkan Ersoy, Aslı Kıran, Serhat Güdül'e solist ve oyuncu Özüm Arkan ile timpani sanatçısı Yalçın Baygın'ın yanı sıra Modrzejewskiej Tiyatrosu'nun sanatçılarından 20 kişi de sahnede eşlik edecektir.

Koreografi Volkan Ersoy, dekor tasarımı Murat Gülmez, ışık tasarımı da Enver Başar tarafından yapılacaktır. Can Atilla da Aşk-ı Hürrem müziklerini çalmak üzere Polonya'da, sahnede olacak.

Hürrem'in yeniçeriler tarafından Ukrayna'dan kaçırılışı, esir pazarında satılışı, hareme kabulü, entrikaları: Süleyman'ın baş hasekisi, veliahtın annesi Gülbahar'ın İstanbul'dan uzaklaştırılması, padişahın en yakını, birlikte büyüdüğü İbrahim'in Süleyman tarafından ölüme yollanması gibi konular, bölüm bölüm, Can Atilla'nın müziği eşliğinde dans tiyatrosu formunda yorumlanacaktır.

Yorumlanacak olan, Muhteşem Süleyman ve daha bir yeni yetmeyken anayurdu Ukrayna'dan Osmanlı askerleri tarafından kaçırılan eşi Hürrem'in tutkulu hikayesi. Üç kıtaya hükmeden bir adam ve Sultan'ın ona olan bağlılığını kullanarak koca İmparatorluğu yönetmiş bir kadın. Baskın temalar, tutku ve ihtiras…

PREMİRİ YAPILMADAN TEKLİFLER ALIYOR...

Eserin Legnica'daki festivalden sonra, şimdiden, 2010 düzenlenecek olan Romanya'daki Babel (Haziran) ve Rusya'daki Kurgan (Temmuz) festivallerinin de programına alınması için prensipte anlaşıldı. O etkinliklerdeki gösterilerde, eserde Polonyalıların yerini Rumen ve Rus oyuncular alacak. Konak Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirilecek gösterimlerin Türkiye premieri de 2010 yılı içerisinde İzmir de gerçekleşecektir.

BUGÜN NELER OLDU