Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası

  1. Haberler
  2. Kültür Sanat
Perşembe 03.09.2009 16:33 ABONE OL
Türkiye'deki konservatuarlarda öğrenim gören 10-16 yaş arası öğrencilerden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), İzmir'in kurtuluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda bir konser veriyor. İzmir Belediye'sinin düzenlediği "Cumhuriyet Konserleri" kapsamında 8 Eylül günü açık havada halka açık olarak düzenlenecek konserde, günün anlamını en güzel yaşatacak, birbirinden coşkulu eserler yer alıyor. Saat 21:00'da başlayacak ve zengin bir repertuvarla müzikseverlere ulaşacak olan konserde; yerli ve yabancı ünlü bestecilerin eserleri, İzmir Sanat Çoksesli Korosu ile 3 tenorun de katılımıyla çalınacak marşlar ve Disney'in senfonik müzikal dünyasından seçilmiş eserler yer alacak.

Doğuş Grubu'nun sosyal sorumluluk platformu Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nın (DÇSO) genç üyeleri, orkestra eserleri ile solistli ve korolu eserlerden oluşan renkli programıyla bu kez İzmirli müzikseverlere merhaba diyecek. İzmir'in kurtuluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde İzmirlilerle buluşacak olan DÇSO, şef Rengim Gökmen yönetimindeki 89 kişilik kadrosuyla, günün anlam ve önemini vurgulayan eserlerin ön plana çıktığı bir program seslendirecek.

İzmir Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilecek konserde DÇSO, programına Ulvi Cemal Erkin'in Türk müzikseverlerin yakından tanıdığı hareketli eseri Köçekçe ile başlayacak. Dünyaca ünlü besteci Çaykovski'nin Fındıkkıran Orkestra Suiti'nden Çiçeklerin Valsi & Rus Dansı ile devam edecek olan konserde, Brahms'dan 5. ve 6. Macar Dansları ve Dvorak'tan 8 No'lu Slav Dansı gibi eserler İzmirli müzikseverlere coşku dolu saatler yaşatacak.

7'den 70'e tüm müzikseverlere keyifli anlar yaşatmayı başaran Disney film müzikleriyle devam edecek olan konserde, Disney Studio arşivinden sağlanan Aslan Kral (The Lion King), Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast) ve Alaaddin animasyon filmlerinden ve Broadway gösterilerinden müzikal performanslar sergilenecek.

Konserin solistli eserler bölümünde ise ünlü tenorlar Şenol Talınlı ,Ayhan Uştuk , Aykut Çınar sahne alarak Azeri şarkılar, Karadeniz türküleri ve Napolitenlerden oluşan güne özel seçkiyi seslendirecekler.

Yaklaşık 6 bin kişi tarafından izlenmesi beklenen DÇSO konseri ücretsiz olarak İzmirlilere ulaşacak. Konser, şef Ali Hoca yönetimindeki İzmir Sanat Çoksesli Korosu tarafından seslendirilecek İzmir'in Dağlarında, Biz Atatürk Gençleriyiz ve 10. Yıl marşlarıyla son bulacak.

BUGÜN NELER OLDU