Dahi piyanist İstanbul’da

Dünyanın en önemli piyanistlerinden kabul edilen ve ilginç hayat hikayesi ile Shine isimli filme konu olan David Helfgott, 12 Eylül ve 14 Eylül tarihlerinde vereceği konserler için İstanbul’da...

Perşembe 10.09.2009 17:45
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009 17:50
ABONE OL
12 Eylül'de Aya İrini'de ve 14 Eylül'de de CRR Konser Salonu'nda klasik müzikseverler ile buluşacak olan David Helfgott bugün dünyanın en önemli piyanistlerinden biri olarak kabul ediliyor. Helfgott, Sergei Rachmaninoff'un 3. Konçertosu'nu başarıyla çalabilen dünya üzerindeki 3–4 kişiden biri olarak anılıyor.

Bilim İlaç tarafından düzenlenen Gerçekler Maskelenmesin projesine de destek veren David Helfgott, bu yıl ikincisi düzenlenen projenin yarışma ayağı "Ateşin Düştüğü Yerden Sesler, Yüzler, Öyküler" öykü yarışmasının da jüri üyeleri arasında bulunacak. Helfgott, bu proje ile şizofreni hastalarına ilham vermek istediğini söylüyor. Eşi ve menajeri dahil 11 kişilik özel ekibi ile Türkiye'ye gelen David Helfgott 5 gün Istanbul'da kalacak.

Hayatının konu edildiği ve Geoffrey Rush'a en iyi erkek oyuncu Oscar'ını kazandıran Shine filminde ruh sağlığı pek yerinde olmayan, müzik aşığı bir babanın kendi olamadığı müzisyen kimliğini oğlunda yaşatmaya çalışması ve yaşanan dram konu ediliyor. Sonrasında ise kendini aşarak keşfedilen oğlunun yükselişinin önünde duran babanın oğluyla olan trajik ilişkisi gözler önüne seriliyor.

Helfgott'ın gerçek hayat hikayesinden alınan bu senaryonun devamında ise, bir konserde, salonun alkıştan yıkıldığı bir anda, David'in yıllar boyu baskılara boyun eğmiş beyninin iflasına tanıklık ediyoruz. Bu olay sonrasında 12 yıl akıl hastanesinde kalan David Helfgott, üstün yeteneği ve uğraşısı sayesinde yaşama dönüyor ve gelmiş geçmiş en önemli piyanistlerinden biri olarak tarihe adını yazıyor.