Özel tiyatrolar geri sayımda!

Yeni sezona harıl harıl hazırlanan özel tiyatroların çoğu, ekim ayının ilk haftası eski ve yeni oyunlarıyla sahnelerini açmış olacak

  1. Haberler
  2. Kültür Sanat
Cumartesi 27.09.2009 ABONE OL
Tiyatro severlerin sabırsızlıkla beklediği 2009- 2010 yeni tiyatro sezonu, hemen hemen tüm tiyatrolarda ekimin ilk haftası açılıyor. Kısa bir süre önce programlarını açıklayan Devlet ve Şehir Tiyatroları'nın yanı sıra özel tiyatrolar da bir bir programlarını açıklamaya başladı. Kimi gruplar 2008-2009 sezonunda oynadıkları ödüllü oyunlara devam ederken, kimi de yeni ve iddialı yapımlarla seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.
Tiyatro Kedi: Tiyatro Kedi, yaz aylarında da çalıştı. Hatta oyunlarını Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde sahneleyerek 100 yıldır tiyatro için kullanılmayan bir mekânın yeniden kullanımına ön ayak oldu. Tiyatro Kedi yeni sezonu Pazar Günkü Cinayet adlı oyunla 10 Ekim'de TİM'de başlayacak. Geçen sezonun sevilen oyunları Çalıkuşu ve Figaro'nun Düğünü bu sezon da devam edecek.
DOT: Yeni dönem tiyatronun en başarılı temsilcilerinden biri DOT, Vur/Yağmala/Yeniden adlı kısa oyun bu yıl da devam ederken, yine Ravenhill imzalı yeni oyun Shopping and F...ing- Alışveriş ve S...ş de sahnede olacak. İkinci büyük proje ise, Simon Stephens'in Pornography'si.
Ve Diğer Şeyler Topluluğu: Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi kapsamında Romanya'nın en genç ve en başarılı yazarlarından biri olarak anılan Maria Manolescu'yu bugün İstanbul'a getiren topluluk, sezonu 10 Ekim'de 3. Evren adlı oyunla açacak.
Duru Tiyatro: Emre Kınay'ın kurduğu grup şimdilerde, romantik komedi denince ilk akla gelen filmlerden biri olan When Harry Met Sally-Harry Sally ile Karşılaşınca adlı oyunu hazırlıyor.
Altıdan Sonra Tiyatro: Altıdan Sonra Tiyatro ekibi, yeni sezonda 444 adlı oyunu sahnelemeye devam ederken, Üç yeni oyunun hazırlık çalışmaları da devam ediyor.
Kenter Tiyatrosu: Tiyatro yeni sezona Aralık'ta Kraliçe Lear ile merhaba diyecek. Cimri ve 39 Basamak adlı iki oyun da bu sezonda devam edecek.
Kabare Dev Aynası: İnsanoğlu İnsan ve Ali Erdoğan'ın tek kişilik oyunu Külahıma Anlat yeni sezondaki oyunlar.
Oyun Atölyesi: Bu sene 10'uncu yılını kutlayan bir diğer özel tiyatro Oyun Atölyesi, 7-Şekspir Müzikali ile 1 Ekim'de prömiyer yapıyor.
Tiyatro İstanbul: Cihan Ünal'ın yönettiği ve Nevra Serezli ile rol aldığı Altı Haftada Altı Dans Dersi 5 Kasım'da Profilo Kültür Merkezi'nde seyirci ile yeniden buluşacak. Grubun yeni oyunu henüz kesinleşmedi.
Tiyatrotem: Lahana Sarma adlı oyun 3 Ekim'de Caddebostan Kültür Merkezi'nde sahnelenmeye başlayacak.

BUGÜN NELER OLDU