Opera dünyası bir Türk'ü alkışlıyor

Bas-bariton Burak Bilgili San Francisco Operası'nda Verdi'nin Il Trovatore'sinde sahyeye çıktı ve performansıyla övgü aldı

ULUSLARARASI opera sanatçısı bas-bariton Burak Bilgili, büyük başarıya daha imza atarak ABD'nin önde gelen opera kurumlarından San Francisco Operası'nda sahnelenen Verdi'nin Il Trovatore operasında sahneye çıktı.

Bilgili bu rolle, 20. yüzyılın en büyük opera sanatçılarından biri olarak kabul edilen soprano Leyla Gencer'in ardından bu önemli sahnede solist olarak söylemeyi başaran ikinci Türk opera sanatçısı olarak tarihe geçti.

YENİ TEKLİFLER VAR

Bilgili'nin operanın önemli karakterlerinden Ferrando'yu söylediği prodüksiyon, opera dünyasının son yıllardaki en büyük birkaç ismini bir araya getirmesiyle dikkat çekiyor. San Francisco Operası'nın Genel Müzik Direktörü Nicola Luisotti'nin yönettiği Il Trovatore'de başlıca rolleri; Manrico'da tenor Marco Berti, Leonora'da soprano Sondra Radvanovsky, Azucena'da mezzosoprano Stephanie Blythe ve Luna Kontu'nda bariton Dimitri Hvorostovski seslendiriyor.

New York Metropolitan Opera ve Chicago Lirik Opera'nın işbirliğiyle War Memorial Opera House'da 11 Eylül'de perdelerini açan ve şimdiye dek altı kez sahnelenen Il Trovatore'yi San Francisco Classical Voice, "Bu Trovatore San Francisco için güneşin yeniden doğuşu anlamına geliyor," cümlesiyle övdü.

Ferrando rolünün artık dünya çapında aranan isimlerinden biri haline gelen Burak Bilgili, bu rolü geçtiğimiz haziranda Cenevre Operası'nda da başarıyla seslendirmişti. Görüşünü aldığımız Bilgili, ilk kez çıktığı San Francisco Operası'nda kazandığı bu başarının ardından kurumdan gelecek sezonlar için yeni teklifler aldığını ve halen bu teklifler üzerinde düşündüğünü söyledi. Temmuz ayında Savonlinna Opera Festivali'nde sahnelenen I Puritani'de Giorgio rolünü söyleyen Bilgili, kesinleşen programına göre, bu ay Michigan Operası'nda Zaccaria (Nabucco), aralıkta Cenevre Operası'nda Leporello (Don Giovanni) rollerini söyleyecek.

BİZE ULAŞIN