Anadolu'nun müzikal sesi

Anjelika Akbar İçimdeki Türkiyem projesinin ilk konserini 7 Ekim'de verecek. Akbar, Anadolu'nun hissettirdiklerini müziği aracalığı ile paylaşıyor

Müzisyen Anjelika Akbar 7 Ekim'den itibaren İçimdeki Türkiyem başlıklı bir turneye çıkıyor. Turne ismini Akbar'ın önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak kitap ve albümünden alıyor. Caddebostan Kültür Merkezi'nde başlayacak konserler başka şehirlerde sürecek.

Akbar , Türkiye'deki yaşamına ait tüm duygu birikimlerini dışa vurmayı amaçladığı konserlerde bu topraklardan, insanlardan, olaylardan ve yaşadıklarından etkilenerek bestelediği Doğu Fantezisi, Anadolu Esintileri gibi bestelerine yer verecek. Ayrıca Ulvi Cemal Erkin, İlhan Baran, Cemal Reşit Rey, Ali Darmar gibi ünlü Türk bestecilerinin eserlerini seslendirecek.

ANADOLU'DA HÜMANİZMA VAR

Akbar'ın böyle bir projeyi hayata geçirme sebebi biraz vefa duygusu. Anadolu'nun kendisine hissettirdiklerini müziği aracılığıyla paylaşmak istiyor. Akbar "Türkiye'ye ilk geldiğim yıllarda (1991) Kasım Gülek ve Yavuz Gökmen'le tanıştım. Onlarla sık sık görüşüp Anadolu esintileri taşıyan müzik yapıyorduk. Kasım Bey benim bestelerimi çok severdi. Bana bir gün 'Benim için bir beste yapar mısın?' dedi. Kabul ettim. Eve gelip besteyi bitirdiğimde Kasım Gülek'ın ölüm haberini aldım. Sarsıldım. Anadolu ezgilerini ondan öğrenmiştim. Ritim, hareket, şefkat, dans... Anadolu'da hümanizma var. Mevlana, Mezopotamya var" diyor.

Müzik ve felsefe çalışmalarını birlikte yürüttüğünü söyleyen Akbar, felsefeyle ilgisini de şöyle açıklıyor: "Bütün evrendeki hayat, aynı zamanda bilgelik. Bütün insanları uzlaşmaya çağırıyor. Evrenin sırları felsefeden geçiyor. Felsefe benim için kitaplarda yazılı bir şey değil. Hayatın ta kendisi felsefe. İç yolculuğun, onun araştırılması, hayatın anlamı. Araştırma benim küçüklüğümde başlayan bir serüven. Aynı zamanda kendimi müziğin içinde buldum. Dolaysıyla hem felsefe, hem müzik benim gelişmemi, bu noktaya gelmemi sağladı. Felsefe dünyadaki problemlerin çözümünde anahtar rolü oynuyor."

Müziğin kendisi için bir amaç değil araç olduğuna vurgu yapan Anjelika Akbar müzikte kariyer yapma gibi bir hedefinin olmadığını söylüyor. Savaş karşıtı da olduğunu belirten müzisyen, savaşların, zorunlu göçlerin kendisini derinden etkilediğini anlatıyor. Akbar'ın dileği dünyada ekonomik ve sosyal eşitsizliklerin son bulması ve herkesin bu alanda mücadele etmesi.

BİZE ULAŞIN