Grimaldi Dans Topluluğu İzmir'de

Çarşamba 07.10.2009 00:00
ABONE OL
Fransız Kültür Merkezi'nin davetlisi olarak, Fransa'nın Bordeaux şehrinden gelen Grimaldi Dans topluluğu, Rönesans dönemi dans ve müziğini yeniden yorumlayan modern bir koreografi ile bizlerle buluşuyor. 5 dansçı ve 3 müzisyenden oluşan grup "Nar Bahçesi" adındaki gösterileriyle, 16. yüzyıl müzik aletleri eşliğinde, modernleştirilmiş bir Rönesans dönemi dansı sunacaklar.

Kültürpark'ta bulunan İzmir Sanat salonunda gerçekleşecek ve 1 saat sürecek gösteriye giriş ücretsiz.

"Avrupa'da Rönesans'ın merkezinde, lüks ticaretin, modanın ve sanatın öncüsü Venedik şehri bulunuyordu. 16. yy'da Türk stilinin etkisiyle, nar motiflerinden oluşan kumaşlar ortaya çıktı. İpek kadifelerin üzerindeki bu motifler, İngiliz saraylarından Osmanlı İmparatorluğu'na kadar uzanan bir çerçevede o kadar çok kullanıldı ki, tabiri caizse bulunulan ortamları bir nevi nar bahçesine çevirdi.

İşte bu muhteşem narlar Rönesans müziğinin çeşitliliği üzerine oturtulmuş müzikal bir alana açılmamızın öncüsü oldular. İtalyan dans ustaları Caroso ve Negri'nin dans tekniklerinden ilham alan, ancak zaman, mekân ve ölçü kullanımında modernlik taşıyan « kaligrafik » bir koreografi yaratıldı. Yola çıkış noktası Rönesans sarayları da olsa, söz konusu kreasyon, Rönesans dönemi enstrümanları eşliğinde canlı olarak çalınan müzik ile tamamen modern bir koreografidir."

« Nar Bahçesi »
Grimaldi Dans Topluluğu
12 Ekim Pazartesi Saat: 20.00
İzmir Sanat Gösteri Salonu

Koreografi:
Christine Grimaldi
Dansçılar: Christine Grimaldi, Raphaëlle Duhamel, Muriel Turpin, Silvie Daverat, Eric Laborie Müzisyenler:
Jodel Grasset-Saruwatari:
luth, santur, vurmalı çalgılar
Fanette Estrade: flüt, gayda, fagot
Pau Marcos: vièle à archet, viole de gambe