Verdi'nin Simon Boccanegra'sı İzmirlilerle buluşuyor

İzmir Devlet Opera ve Balesi, geçen şubatta Türkiye'de ilk defa sahnelediği "Simon Boccanegra" operasını sanatseverlerle tekrar buluşturacak.

Salı 20.10.2009 00:00
ABONE OL
İspanyol tenor Lorenzo Mock Arranz ile Ankara Devlet Opera ve Balesi baritonlarından Eralp Kıyıcı, İzmirli sanatseverlerin karşısına Simon Boccanegra'da çıkıyor. İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB)'nin, Türkiye'de ilk defa 7 Şubat 2009'da sahnelediği Verdi'nin bu üç perdelik operası 24, 26 ve 28 Ekim ile 12 Kasım'da tekrar sanatseverlerle buluşacak.

İZDOB Genel Müzik Direktörü Tulio Gagliardo Varas yönetiminde sahnelenecek operanın rejisi Mehmet Ergüven'e ait. Dekorları Kaan Güreşçi, kostümleri Gülay Korkut hazırladı. Koro şefliğini Hans Joachim Gallus'un üstlendiği eserin ışık tasarımlarını Müfit Özbek yaptı. Diğer solo rolleri Gökhan Koç, Ayşe Tek, Ayşe Ünel, Kenan Dağaşan, Tevfik Rodos, Fatih Öztürk, Cengiz Sayın, Alparslan Mater, Erdem Türkbay, Sertan Can, Murat Direk ve Ferda Konya üstleniyor.

SİMON BOCCANEGRA
Verdi'nin yaşamı boyunca yazdığı 30 opera arasında önemli bir yere sahip olan Simon Boccanegra, ilk olarak 12 Mart 1857'de Venedik'te sahnelenmiş ancak hak ettiği ilgiyi görememiştir. Verdi, eserini yeniden ele alarak değişiklikler yapmış ve 24 yıl sonra, 24 Mart 1881'de Milano'da sahnelendiğinde büyük beğeni kazanmıştır. Librettosu Francesco Maria Piave ve Giuseppe Montanelli tarafından hazırlanan eseri, besteci Arrigo Boito yeniden düzenlemiştir. İtalya'nın Cenova şehrinde, 14. yüzyılda halkla soyluların iktidar için savaştıkları bir dönemde geçen operada, Roma'da yoksul bir ailenin çocuğu olan Simon Boccanegra'nın aşkı ve yaşam mücadelesi anlatılmaktadır.