Takım çalışması bu işte

Faces and Places, sıkı müzisyenlerin piyanist ve besteci Fahir Atakoğlu'nun parçalarına ruhlarını kattıkları sağlam bir albüm

TÜRKİYE Fahir Atakoğlu'nu hep MFÖ, Sertap Erener ve Sezen Aksu gibi popüler isimlerle, film ve belgesellere yaptığı müziklerle tanıdı. Halbuki bir piyanist ve besteci olarak Fahir Atakoğlu, çok uzun yıllardır Kuzey Amerika ve Avrupa'da başka melodileriyle ve caz müziğin önemli bir ismi olarak tanınıyor. Sanatçının bu minvalde ortaya koyduğu son albümü Faces and Places geçen günlerde Ateş Müzik'ten yayınlandı.

CAZ ŞÖLENİ

Albüm, Atakoğlu'nun caz müzik adına her zaman yapmaya çalıştığı şey olan farklı kültürlere ve türlere ait melodik ve ritmik yapıyı bir araya getiren düzenlemelerle dolu bir çalışma. İspanya, Brezilya, New York ve Ortadoğu, Akdeniz ve Türkiye'den esintiler taşıyan Faces and Places'ta sanatçıya çok önemli müzisyenler de eşlik ediyor. Trompetçi Randy Brecker, gitarist Wayne Krantz, Yellowjackets topluluğunun saksafonisti Bob Mintzer, bas gitarın efsanelerinden John Pattitucci ve Kübalı baterist Horacio El Negro Hernandez'in katkı sunduğu albüm baştan sona bir caz şöleni yaşatıyor. Açılış parçası Into You ile müzisyenlerin ustalığı ve Atakoğlu'nun besteciliği hemen kulağınıza çalınıyor. Özellikle bas gitarist Patitucci ve Fahir Atakoğlu'nun parçayı sürükleyişi dinlemeye değer. High Street ise Ortadoğu ve İstanbul müziği gibi geliyor kulağa. Gitar solo, Atakoğlu'nun piyanoyla alıp başını gitmesi, yine Patitucci'nin ve baterist Hernandez'in ritme kendilerini kaptırışı çok başarılı. Faces parçası ise Atakoğlu'nun belgesel müziklerini anımsatan piyano melodisiyle giriş yapıyor ve giderek Latin caz kıyafetlerini giymeye başlıyor. Mediterranean'da Patitucci dehasını bir kere daha gün yüzüne çıkarıyor. Atakoğlu'nun bestesinde enstrümanlar Akdeniz mavisini canlandırmayı başarıyor. Albümün en can alıcı hızlı ve ritmik parçası ise Rio Da Noite. Atakoğlu'nun orkestrasyonu, enstrümanların su gibi akışı ve harika sololar leziz bir çağdaş caz parçası çıkarmış ortaya. NY Retrospective ise funk, fusion ve caz'ı bir araya getiren yapısı ve farklı yerlere giden melodileriyle New York ve İstanbul sokaklarında gidip gelmenizi sağlıyor gibi. Ortalığın birbirine benzeyen pop ve rock albümlerinden geçilmediği şu günlerde, sıkı müzisyenlerin yine sıkı bir müzisyen ve besteci olan Atakoğlu'nun parçalarına ruhlarını kattıkları sağlam bir albüm dinlemek istiyorsanız, yurt dışında kıymeti daha çok bilineceği kesin olan Faces and Places albümünü mutlaka dinleyin.

BİZE ULAŞIN