Selanik Film Festivali'ne 'protesto' damgası

Özkan Küçük'ün Portakal Bahçeleri adlı filminin de ödül aldığı Selanik Film Festivali'nde, Yunan yönetmenlerin yokluğu hissedildi

İSTANBUL Sirkeci garından gece boyunca bir tren yolculuğu mesafesindeki Selanik'te her yıl düzenlenen Selanik Uluslararası Film Festivali bu yıl 50 yaşına girdi. On gün boyunca 56 ülkeden 264 filmin sekiz ayrı salonda gösterime girdiği festivalde 21 ayrı ödül veriliyor. Bunlardan birini de Özkan Küçük'ün Portakal Bahçeleri adlı yapıtı kazandı. Selanik Film Festivali'nin 'demirbaşı' olmaya yüz tutan ünlü Türk yönetmen Fatih Akın, bu yıl da festivalin açılış seremonisinde başrol oynadı. Festivalin açılışı Fatih Akın'ın Almanya'da çevirdiği Soul Kitchen adlı filmiyle yapıldı.

Ne var ki bu yıl 50. yaşına basmasına rağmen Selanik Film Festivalinde Yunan yönetmenlerin yokluğu hissedildi.

Yunan Film Yönetmenleri Derneği, Yunan Kültür Bakanlığı'ndan talep ettikleri sinemacılık yasasının bir türlü hazırlanmayışını protesto etmek için festivale katılmadı. Yönetmenler bu taleplerini 4 Ekim seçimlerinden önceki hükümete sunmuşlar ancak hiçbir sonuç alamamışlardı. Seçimleri kazanan sosyalist PASOK hükümetinden söz konusu yasanın düzenleneceğine dair aldıkları güvencelere rağmen, yönetmenler derneğinin film festivalini protesto etme eyleminde ısrar etmesi Yunan yönetmenleri iki cepheye ayırdı. Festivalde Juri üyeliğini son anda kabul eden ünlü Yönetmen Teo Angelopulos, düzenlediği basın toplantısında protesto eylemini ayıpladı ve "Yunan yönetmelerin çoğu burada olmadığı için ben geldim" dedi.

BİZE ULAŞIN