Zeynep Tanbay Dans Projesi 10 yaşına bastı

Zeynep Tanbay Dans Projesi, 10'uncu yılını 4 Aralık'ta prömiyer yapacak ARAZ adlı dans gösterisi ile kutlayacak. Gösteride izleyiciyi bir de sürpriz bekliyor

2000 yılında kurulan ve bu yıl 10. yılını kutlayan Zeynep Tanbay Dans Projesi (ZTDP), 2002 yılından bu yana Akbank'ın desteğiyle modern dans gösterilerine devam ediyor. Yeni projeleri ARAZ'ın ilk gösterimlerini 4 Aralık'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, 10 Aralık'ta ise Caddebostan Kültür Merkezi'nde yapmayı planlayan grup, ARAZ'ın anlamını tam olarak açıklamıyor. ZTDP, ARAZ'ın anlamını bulup gönderen ve doğru bilen izleyicilere sürpriz bir ödül vaat ediyor. Tanbay "Arazi olmasınlar arayıp ARAZ'ın ne anlama geldiğini bulsunlar," diyerek izleyicileri sürpriz hediye için kafa yormaya davet ediyor.

Proje, yaşamdaki tedirginlikler üzerine kurulmuş özgün bir koreografiye sahip 55 dakikalık bir dans gösterisi. Zeynep Tanbay ARAZ için "Önemli olan benim ne anlatmak istediğim değil anlattığımdan ne çıktığıdır. Sahneyi 10 ayrı parçaya böldüm. Kırmızı bantlarla burayı da böldük. Dünyanın içinde kıtalar, ülkeler, şehirler, evler, odalarla bu bölünmeleri anlamlandırabilirsiniz. Benim için bu yeni proje, hayatın bize verilen kırmızı çizgileri içerisindeki tedirginliği ifade ediyor" diyor. Bu tedirginlikle neyi kastettiğini sorduğumuzda "Hayata karşı her konuda tedirginlikten bahsediyorum. Odaların içinde sevgililerin birbirine karşı yaşadığı tedirginlik de olabilir dünyanın tedirginliği de olabilir. Bugün 21. yüz yılda yaşıyoruz ve insanlar hâlâ savaşıp birbirini öldürüyorlar ve ne için? Bu insanlarda bir tedirginlik yaratmıyor mu?" diyor.

Daha önce de gösterilerinde savaş ve toplumsal sorunlar gibi konulara değinen Tanbay, bir gün barış ve hoşgörü içinde yaşanan bir dünya olduğunda farklı gösteriler üreteceğini söylüyor ve ekliyor: "Ben aslında komik ve eğlenceli şeyler yapmak isterdim. Zaten bir daha proje yaparsam çocuklar için yapacağım. Çünkü komik ve eğlenceli şeyler ancak onların dünyasında mümkün olabiliyor." Gösterideki kostümler Arzu Kaprol tarafından tasarlanmış. Kostümlerin gündelik hayattaki sıradan bireyleri anlatması amaçlanmış. Müziklerde ise ağırlıklı olarak Philip Glass ve Yan Tiersen'in parçaları kullanılmış. Ayrıca Baba Zula, Mercan Dede ve Burhan Öçal'dan da birer şarkı projeye dahil edilmiş.

BİZE ULAŞIN