Gönlümüzde taht kuran bet sesler

Sesleri kötü olduğu halde müzikleri, şarkı sözleri ve farklı tarzlarıyla sevilen vokalistlerin izini sürdük. Müzik yazarlarına seslerine rağmen başarılı işler çıkaran şarkıcıları sorduk

Hepimizin müzik zevkini belirleyen nedenler farklı. Herhangi bir şarkının sözleri, melodisi ya da her ikisi tercihimizde etkin olabiliyor. Şarkıyı seslendiren insanın sesi bir kriter oluşturabiliyor. Çok sevdiğimiz şarkıların listesini yapmaya kalkışsak, aslında sesleri hiç de iyi olmayan birçok şarkıcı tarafından seslendirilmiş pek çok şarkıyı bu listeye katmak mümkün. İngiliz gazetesi Telegraph da bu meselenin üstüne gitmiş. Gazete, sesleri kötü olan ama çok sevilen ve iyi şarkılar üreten ünlü vokalistlerden oluşan bir liste hazırlamış. Biz de sesleri kötü olduğu halde şarkılarıyla hepimizin hayatında bir şekilde yer edinmiş ünlü vokalistleri müzik yazarlarına sorduk.

MELİS DANİŞMEND (Sabah):
Mazhar Alanson, MFÖ ile üç ses bir arada çok iyi, fakat yalnız başınayken fazla yalnız. Ama bu, iyi şarkılar yapıyor olmasına engel mi? Hayır. Nejat Yavaşoğulları da listeye girebilir. Nasıl söylediğinden ziyade ne söylediğine bakılan isimlerden. Tarzı ve tavrı, sesinin eksiklerini örtüyor. Kadın vokalistlerden ise Nil Karaibrahimgil'i sayabiliriz. Bir şarkıcının detone oldukça daha çok sevilebileceğini onun sayesinde gördük. Taklitleri mevcut.

MEHMET TEZ (Milliyet):
Erkin Koray'ın sesi kötüdür. Genelde beste ve sözleriyle öne çıkar ve konserlerde de güzel çalar. Sesi kötü şarkıcılara Mazhar Alanson'u da katabiliriz. Bas bariton bir sesi vardır. MFÖ'de üç ayrı ses rengi içinde bir şeyler ifade ediyor ama tek başına başkalarına ait şarkıları söyleyemeyebilir. Kendi bestelerini söyler ve sözlerle öne çıkar. Teoman mesela hayatımda duyduğum en kötü sesli şarkıcılardan biri. Ama besteleri ve söz yazarlığı çok iyi. O sesi kim dinler ki? Zülfü Livaneli'yi de bu listeye katabiliriz. Livaneli için sesi güzel diyen duygusal davranıyordur.

ERAY AYTİMUR (Radikal):
Nejat Yavaşoğulları'nın sesi kötü, kulağı bir vokalist için çok yetersiz. Ama yazarak, 'esinlenerek', besteleyerek, bağırarak Bulutsuzluk Özlemi'ne kattığı ruh öyle mağrur ve güvenilir ki kendisini bu tür bir listenin tepesinde görmek isterim. Sezen Aksu'yu iyi müzisyen ilan ettiren hiçbir gerekçeyi bu saatten sonra tartışmam ancak son yıllardaki sesini ve söyleyişini beğenemiyorum. Teoman'ın sesi, gitaristliğinden bile kötü. Ama o kadar güzel şarkılar yazıyor ki patlattığı ş ve ç harflerini dahi unutup duyduğumuza kapılıp gidiyoruz. Kainatın bir numaralı Yeni Türkü hayranıyım ve bir insanın Yeni Türkü sevmesi için çok fazla neden araması gerektiğini düşünmüyorum. Canlı performanslarda Derya kadar detone olanını çok az gördüm. Sigara tüketiminin ses üstünde Leonard Cohen'deki olumlu etkiyi yapmasını her zaman bekleyemeyiz bir de. Sertap Erener'e saygı duyuyorum ama ya söyleyiş tarzını değiştirsin, ya repertuarını. Eğitimli kristal sesinin marifetlerini pop şarkıları üstünden göstermeye çalışmasından hoşlanmıyorum.

METE SOHTAOĞLU (Radyo Eksen-NTV):
Bu listeye en iyi örnek Nejat Yavaşoğulları. Detone diye sürekli eleştirilir ama öte yandan Türkiye'nin en iyi şarkı sözü yazarlarından biri. Erkin Koray, Teoman ve Müslüm Gürses de bu listeye eklenebilir. Aslında bu insanlara biraz da ozan gözüyle bakmak lazım. Detone olmaları onlara yakışıyor ve biz onları o detone halleriyle ve ortaya koydukları eserlerle seviyoruz. Müzik için müzik yapıyorlar ve bir omurgaları var. Kendi yaşadıkları hikâyeleri albümleri aracılığıyla seyirciyle paylaşıyorlar ve her şeyden önemlisi samimiler.

BİZE ULAŞIN