Darbe gölgesinde ilerleyen bir oyun

Cumartesi 05.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Kurulduğu 2002'den bu yana her oyunuyla adından söz ettiren Tiyatro Pera, geçen sezon sekiz ödül alan Rahat Yaşamaya Övgü'nün ardından yeni oyunu Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi'yle izleyiciyi selamlıyor. Bu akşam galası yapılacak oyun, 12 Eylül darbesiyle Türkiye'den kaçmak zorunda kalan savaş muhabiri bir kadının ülkesine dönüp ve arkasında bıraktığı insanlarla buluşması ekseninde, darbenin insanlar üzerinde yarattığı tahribatı anlatıyor.

Müzikte beş enstrümanlı grup anlamına gelen 'quintet' sözcüğü, hikâyenin beş bölümden oluştuğuna işaret ediyor; karşılaşma, uzlaşma, çatışma, vedalaşma ve ayrılma. Oyundaki karakterler ise 20 yıldır yurtdışında mülteci olarak yaşayan kadın, annesi tarafından terk edilmenin öfkesiyle nihilizme yaklaşan oğul, anne ve eş olmanın ötesine geçemeyen arkadaş, eski sosyalist - yeni liberal koca ve terk edilmek zorunda kalınan büyülü kent İstanbul... Oyunu yazan, yöneten ve rol alan Nesrin Kazankaya, Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi' için "İzleyiciyi bir yolculuğa çıkarıyor" diyor.

YİNE SİYASİ TEMA

Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi
, demokrasiden baskı rejimine geçişi ele alan Şerefe Hatıralar (İstanbul 1955) ile 1980 darbesi ardından yaşanan şiddet ortamında geçen Profesör ve Hulahop'tan sonra, 20 yıldır tiyatronun hemen her kolunda üretim yapan Kazankaya'nın Türkiye cumhuriyet tarihi üzerine kaleme aldığı üçüncü oyun. Dramaturgisini Şafak Eruyar'ın yaptığı Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi'nde Nesrin Kazankaya, Defne Halman, Can Başak ve Erdinç Anaz rol alıyor.
Tel: 212 245 44 60