Bir travestinin aşk yolculuğu

Yeni operanın Türkiye'deki ilk örneklerinden Dar-ül Love, yalnızlık ve korkmak üzerine bir hikâye anlatıyor.

Salı 08.12.2009
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009
ABONE OL
GARAJİSTANBUL, Ali Cem Köroğlu'nun tasarladığı ve yönettiği, Murat İpek'in yazdığı, Kapsül'ün müziklerini yaptığı ve kontrtenor (kadın ses aralığında şarkı söyleyen) Harun Ateş'in oynadığı Dar-ül Love isimli yeni operaya ev sahipliği yapıyor. 'Yeni opera' kavramının Türkiye'deki ilk örneklerinden olan Dar-ül Love tek kişilik bir oyun; Osmanlı edebiyatından modern müzik formlarına, Ortadoğu'nun masalsı atmosferinden günümüz İstanbul'unun karanlık arka bahçesine bir yolculuk.

ERKEĞİN ERKEĞE AŞKI

Kontrtenor Harun Ateş Dar-ül Love'u şöyle tarif ediyor: "Bir aşk yolculuğu. Erkeğin erkeğe aşkında herkesin rolü kayıp. Bir travesti zaman ve mekânı yitirmiş. Rüyasında sokakların bilediği topuklarıyla, karanlığın bilediği yalnızlığında yürüyor ölümüne doğru. Ne kendinde izini sürdüğü kadın, kadın; ne de dokunduğunu sandığı erkek, erkek... Yalnızlık, yaşlanmak ve korkmak üzerine bir yeni opera."

"Yeni opera, çok geniş bir alana yayılan ve üzerine çok tartışılan bir tanım. Klasik opera formunun dışına taşan birçok şeyi bünyesine alabilen, esnek bir yapı"diyen Ateş, "Dar-ül Love, librettosu tümüyle elektronik efektif bir alt yapıyla kurgulamış, eklem yerleri görünür bırakılmış bir yapıya sahip" diyor.

Dar-ül Love'un galası bu akşam saat 20.00'de garajistanbul'da yapılacak.

www.garajistanbul.org