"Öğleden Sonra Kurabağagil"

Perşembe 10.12.2009 00:00
ABONE OL
İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Garajistanbul işbirliğiyle, Fransız çağdaş dansının önde gelen isimlerinden Bernardo Montet, Batracien, l'après-midi (Öğleden sonra, kurbağagil) yapıtıyla 13 Aralık Pazar günü saat 20.30'da İstanbullu dansseverlerle buluşuyor.

Fransız Guyanası ve Vietnam kökenli Bernardo Montet, Afrika ve Fransa arasında büyüdü. Klasik bir öğrenimden sonra Paris'de modern dansı keşfeden sanatçı 2003 yılından bu yana Tours Ulusal Koreografi Merkezi'ni yönetmekte ve çalışmalarıyla vücut ve insan üzerine düşünmeyi sürdürmektedir.

Bernardo Montet, akustik sanatçı Lorella Abenavoli ile birlikte tasarladığı Batracien, l'après-midi (Öğleden sonra, kurbağagil) yapıtında madde içerisinde bir yolculuk gerçekleştiriyor ; magma halinden en hafif haline kadar. Burada, toprak, et, nefes, yakınma, kekelemeler ve şarkı dansı oluşturuyor. Sanatçı, gerçek bir dönüşüm çalışması ile arınıyor.

« Her şeyi baştan yaratıyor: başka bir kendinin yabanıl biçimde ete kemiğe bürünmesiyle sanki içine çekilmiş gibi yok olma noktasında ikinci bir doğa, bilinmeyen bir hareket etme biçimi, görülmemiş bir soyağacı… » Rosita Boisseau, Le Monde

Biletler, Biletix ve Garajistanbul'dan temin edilebilir.