Beden, ses ve ritimle Türkiye'yi anlatıyorlar

Project 4 tiyatro oyunu, Türkiye'nin dört kentini ve dört tabuyu, o kentlere has ritimlerle anlatıyor. Projenin Avusturyalı yönetmeni Katharina Weithaler de, "Tabuları ritimle sallamak istedik" diyor

Pazartesi 14.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 14.12.2009
ABONE OL
Tiyatroların perdelerini yeni oyunlarla açtığı şu günlerde, farklı yaklaşımlardan beslenen projelere de tanıklık etme imkânı buluyoruz. Dün ilk kez Maan Performans Sahnesi'nde seyircisiyle buluşan Project 4 da bunlardan biri.

Project 4, dört kişinin, ceplerinde dört farklı hikâye, İstanbul'dan dört farklı şehre, memleketlerine doğru, dört hafta süren yolculukları üzerine kurulu. Tiyatro projesi Köklere Yolculuk isimli 45 dakikalık bir belgesel film ve bir beden tiyatrosu performansından oluşuyor. Tiyatro Hara topluluğu tarafından sahneye konan Project 4'un yönetmenliğini Avusturyalı oyuncu ve yönetmen Katharina Weithaler yapıyor.

KENTLERİN ÖYKÜSÜ

Project 4
ile ilgili konuştuğumuz Weithaler amatör bir ruhla profesyonel bir iş yapmaya çalıştıklarını söylüyor. Weithaler, Alman kameraman Marcus Otto ile oyuncuların ailelerinin yaşadığı kentlere gittiklerini ve ailelerle röportajlar yaparak nasıl yaşadıklarına baktıklarını anlatıyor.

Weithaler, "Tekirdağ, Artvin, Antalya ve Diyarbakır'daki çekimlerde bu kentlerin yerel kültürlerini araştırdık. Çekim yaptığımız dört kenti ve ölüm, korku, Doğu-Batı ve güç olarak belirlediğimiz dört temayı oyuncular sahnede bedenleri ve memleketlerinin ritimleri eşliğinde canlandırıyor. Dört farklı hikâye, dört farklı şehir ve dört farklı tabu üzerine kurulu Project 4 ile tabuları sallayalım istedik" diyor.

Project 4'un çıkış noktasının ritim ve hareket olduğunu vurgulayan Avusturyalı yönetmen, Tekirdağ'ın 9/8'lik, Artvin'in 7/8'lik, Diyarbakır'ın 6/8'lik ve Antalya'nın 4/4'lük ritimlerini uzun süre çalıştıklarını ve sahnedeki performansta bu ritimlerin belirleyici olduğuna dikkat çekiyor. Weithaler, "Metin olarak oyuncular kendi yazdıkları kısa şiirleri kullanıyor. Esas olan beden ve ritim" diyor. Müziklerini Ömer Avcı'nın yaptığı, dans koreografisini Melike Zaman'ın hazırladığı ve Dilan Güçer, Duygu Yeral, Sevinç Meşeci ve Katharina Weithaler'in rol aldığı Project 4, Maan Performans Tiyatrosu'nda 16 Aralık ve 23 Aralık tarihlerinde saat 20.00'de izlenebilir.
Tel: 212 245 25 06