Van Gogh sahnede

Oyuncu Hakan Gerçek tek kişilik oyunu Van Gogh ile seyirciyi, ressamın melankolik yaşamına doğru bir serüvene çıkarıyor

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
BEYOĞLU'NDAKİ Kumbaracı Yokuşu 50 numarada, bir evin salonundan bozma sahnede, 19. yüzyılın akıllı-deli ressamı Van Gogh'a konuk oluyoruz. Rahip bir babanın oğlu olan Hollandalı Van Gogh'un 'aradığımı bulurum belki' diyerek baba mesleğini yapmaya gittiği Belçika'nın fakir madenci kasabası Borinage'de buluyoruz önce kendimizi.

Başkalarının yoksulluğuna şahit olduğu her gün, öğretilen tanrıya inancı zayıflayan, yaşamını kargaların ardındaki kendi tanrısına ulaşmaya adayan Van Gogh'u görüyoruz. Kiliseyle de ailesiyle de arasının açılmasına ve tam o sırada renkleri keşfediyor olmasına tanık oluyoruz; keşfettikçe kendi yüzünü de çizmesine. "Her şey değişiyor. Ben de. Ama ya gözlerim, gözlerimdeki melankoli..." sözlerini işitiyoruz.

USTASINDAN MİRAS

Oyuncu Hakan Gerçek, oyunun başından sonuna sergilediği performansla, Van Gogh'un ruhunun bir buçuk saatliğine bedenine girmiş olduğu hissini uyandırıyor izleyicide; tıpkı ustası Müşfik Kenter'in 20 yıl önce aynı oyunla yaptığı gibi.

Asistanlığını yaptığı Kenter'den öğrendiği oyunu tekrar sahneye taşıma nedenini ise Gerçek, "Van Gogh'un sevdiği zaman bile duyduğu acı ve melankoli cezbetti beni. Acısı, hüznü, öfkesi... Bir şeyleri değiştirmek için çalışmak uğruna hastalanacak bir insan" sözleriyle açıklıyor.

İskoçyalı W. Gordon Smith'in yazdığı oyunu Ülkü Tamer Türkçeye çevirmiş. Oyunun müziklerini, Süper Baba televizyon dizinin Bana Bir Masal Anlat Baba şarkısının sahibi Oya Küçümen ile Bora Ebeoğlu tarafından hazırlamış. Van Gogh, yarın ve 23 Aralık'ta Kumbaracı50'de izlenebilir.
Tel: 212 2528991
530 8806531