Krek Tiyatro'nun son 'BOMBA'sı

Krek Tiyatro Topluluğu'nun yeni projesi Bomba, 15 dakikalık bir kısa oyun. Berkun Oya'nın yazdığı oyun, şubat ayında Paris’te sergilenmeden önce İstanbul’da

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
KREK Tiyatro Topluluğu yeni sezonu Bomba adlı 15 dakikalık kısa oyunla açtı. Geçtiğimiz günlerde prömiyeri yapılan oyun, Bayrak, Yangın Duası, Adamlar, Op'la Zo'nun Dramı gibi oyunların yazarı ve yönetmeni Berkun Oya'nın imzasını taşıyor. Bomba, tiyatro olarak yeni sayılacak bir uygulama çünkü sahnede sadece 15 dakika kalan beş oyuncu, oyunu bir gecede 19.00, 20.00 ve 21.00'de olmak üzere üç defa sahneliyor. SABAH'a konuşan Berkun Oya, bir oyunun 15 dakika ya da iki saat olmasının kendisi için farkı olmadığını, odaklanma ve endişelerin aynı olduğunu söylüyor. "Oyunun bittiğini hissettiğim an dört perde yazdıktan sonra da gelebilir, 100 sayfa sonra da, üç sayfa sonra da," diyen Oya sözlerine şöyle sürdürüyor: "En kötüsü sonun hiç gelmemesi, bu da sıklıkla olabilen bir şey. Kısa oyunların izleyici üzerinde etkisini hep beraber göreceğiz aslında. Bunu seyircinin kafasındaki tiyatro ve oyun izleme algısını bozmaya, bükmeye, belki biraz rahatlatmaya, belki de gerginleştirmeye yönelik hareketler olarak görüyorum. " Canan Ergüder, Bülent Emin Yarar, Görkem Yeltan, Bartu Küçükçağlayan ve Batur Belirdi'nin rol aldığı oyunda, bir cafede bomba patlamasının hemen öncesi ve sonrasında orada bulunan beş kişinin bilinç akışına şahit oluyoruz. Bombacının da dahil olduğu bu insanların, diyaloglarından daha çok iç seslerini dinliyoruz.

SİSTEM ELEŞTİRİSİ

Oyun, hayli geri planda olsa da sistem eleştirisi ve terör olaylarına göndermeler de barındırıyor. Hayatın içinden cümlelerle, sade, öz ama keskin ve etkili bir yolla derdini dile getiren Bomba için, 90'larda ortaya çıkan 'In Your Face' tiyatro akımına yakın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şubat ayında Paris Odeon Tiyatrosu'nda yine Berkun Oya'nın yönetiminde Fransız oyuncular tarafında sahnelenecek olan Bomba, aralık ve ocak ayı boyunca her pazartesi garajistanbul'da izleyici ile buluşacak.
Tel: 212 244 44 99