Ah şu reyting, rezil eder adamı!

Çetin Sarıkartal'ın yönettiği, Tiyatrotem'in sahneye koyduğu Hakiki Gala oyunu, sıradan insanların medya sayesinde popüler olması sonucu yaşadıklarını anlatıyor

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
MÜESSER Hanım ve Lütfi Bey... Vahşet, nefret, öfke, cinayet, intihar, tecavüz ya da aşk öyküleriyle tanınmış şahsiyet haline gelen sıradan vatandaşlardan yalnızca ikisi. Medyada gözümüze gözümüze 'dan' efektiyle sokulan öykülerle reyting uğruna çarklarda öğütülen insanlar... Süreyya Beyler, Semra Hanımlar, Canerler, Şuleler, Ajdarlar.... Bu baş döndürücü işleyişte Edibe Ayşen Kutlugil'in kitabından "İnsanı insana insanla ve insanca anlatmak lazım" düşüncesiyle tiyatroya uyarlanan Hakiki Gala reyting canavarının elinde canavarlaşanları anlatıyor.

Öyle bir çark ki bu eline geçirdiklerinde 'star' olma duygusu uyandırıyor. İnsani dürtüler, acılı hikâyeleri uydurma bir masala dönüştürüyor. Oyunda, Ayşe Selen'in oynadığı Müesser Hanım ramp ışıklarını görünce başlıyor geçmişine dair vahşet dolu öyküleri anlatmaya. Şehsuvar Aktaş'ın canlandırdığı Lütfi Bey de ondan aşağı kalmıyor. Cici babasını nasıl bıçakladığından, ilk cinsel deneyimini sapkınlıkla yaşadığını 'canlı canlı' anlatıyor seyircisine.

Ayşe Bayramoğlu'nun yazdığı Çetin Sarıkartal'ın yönettiği ve Tiyatrotem'in hazırladığı oyunun eksikleri var. Ancak 70 dakikalık oyunda sahte starlara dair anlatım samimi, sıcak, bizden... Müsamere piyeslerini andıran sahne dekoru ve kostümler biraz rahatsız edici gelebilir. Oyunda Şehsuvar Aktaş'ın uydurma tahta bir düdükle çaldığı melodilerden başka müzik de yok. Son dönemde tiyatro oyunlarında sıkça kullanılan video görüntüleriyle destekten de bu oyunda yine hiç yararlanılmamış.

Hakiki Gala, bugün İstanbul Beyoğlu Tünel'deki Kumbaracı50'de izlenebilir. Tel: 0212 2435051

* 2009 YILININ TİYATRO OLAYLARI İÇİN TIKLAYIN